Martwa strefa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martwa strefa
The Dead Zone
Autor Stephen King
Tematyka horror, thriller, fantastyka naukowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1979
Wydawca Viking Press
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1993
Wydawca Phantom Press International
Przekład Krzysztof Sokołowski

Martwa strefa (ang. The Dead Zone) – powieść Stephena Kinga napisana w 1979[1]. Jest to thriller z elementami fantastycznymi. Po raz pierwszy wydana Polsce w 1993 nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod tytułem Strefa śmierci. Kilkukrotnie wznawiana przez wydawnictwo Prima (1998, 1999, 2000 – jako Strefa śmierci) i Prószyński i S-ka (2004, 2007 – jako Martwa strefa)[2]. Sugerowano, że powieść opowiada o autentycznym przypadku Petera Hurkosa, który po odniesionym w wyniku upadku z drabiny urazie głowy ogłosił, że posiada zdolności psychometryczne.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Nauczyciel Johnny Smith w wyniku wypadku samochodowego zapada na niecałe 5 lat w śpiączkę. Po przebudzeniu odkrywa u siebie niezwykłe zdolności – wystarczy, że kogoś dotknie, a może poznać przeszłość, myśli, a nawet przyszłość tej osoby. Wkrótce przekonuje się, że ten dar jest również przekleństwem.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Powieść została zekranizowana dwukrotnie. Pierwszy raz, w 1983 powstał film Martwa Strefa, którego reżyserii podjął się David Cronenberg. Główne role zagrali w nim: Martin Sheen i Christopher Walken[3]. Drugą ekranizacją był telewizyjny serial powstały w latach 20022007. Serial ten często w znacznej mierze odbiegał od książki – niektóre wątki rozbudowano, inne skrócono lub usunięto. Główną rolę tym serialu grał Anthony Michael Hall.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Dead Zone, www.goodreads.com [dostęp 2019-04-26].
  2. Martwa strefa, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-04-26] (pol.).
  3. Martwa strefa / The Dead Zone. [dostęp 2019-04-26].