Maschio Gaspardo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maschio Gaspardo S.P.A.
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Campodarsego

Data założenia

1964

Forma prawna

Spółka akcyjna

Prezes

Mirco Maschio

  • Andrea Maschio (prezes Maschio Holding S.p.A.)
Dyrektor

Luigi De Puppi

ISIN

IT0004953516

Dane finansowe
Przychody

390 millions (2021)

Aktywa

Urządzenia rolnicze

brak współrzędnych
Strona internetowa

Grupa Maschio Gaspardo to włoska międzynarodowa firma założona w 1964 roku. Dziś, dzięki przejęciom i rozwojowi sieci sprzedaży, produkuje i sprzedaje sprzęt rolniczy do uprawy, siewu, nawożenia, ochrony roślin, utrzymania zieleni i maszyn zielonkowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1964 roku w Campodarsego (w prowincji Padwa) przez braci Egidio i Giorgio Maschio: głównym przedmiotem działalności była produkcja glebogryzarek. W 1983 roku otwarto pierwszy oddział za granicą, we Francji. W 1993 r. rozpoczęto rozwój rynku sprzętu rolniczego poprzez strategiczne przejęcia w celu zapewnienia konkurencyjnej gamy produktów. W ten sposób przejęto Gaspardo Seminatrici z Morsano al Tagliamento (Pordenone), historyczną firmę założoną w 1834 roku i produkującą siewniki.

W 1996 roku kontynuowano rozwój sieci sprzedaży w Niemczech, a w 2000 roku w Hiszpanii. W 2003 roku rozpoczęto internacjonalizację produkcji wraz z otwarciem fabryki w Rumunii, w regionie Arad oraz na Ukrainie (tzw. zwany „spichlerzem Europy”). W tym samym roku zostały otwarte dwie filie handlowe: jedna w Rosji i jedna w Turcji. Rok później, w 2004 roku zostało otwarte również biuro handlowe w Stanach Zjednoczonych.

W 2005 roku powstał oddział handlowy w Polsce oraz nowy zakład produkcyjny w Chinach. W 2011 roku otwarto nowy zakład produkcyjny w Pune w Indiach. W tym samym okresie Friulia, spółka finansowa włoskiego regionu o tej samej nazwie, dołączyła do Spółki z 14% udziałem.

Rozszerzenie gamy produktów zostało skonsolidowane w 2012 roku, kiedy Maschio Gaspardo nabył firmę Unigreen z siedzibą w Emilii, specjalizującą się w produkcji opryskiwaczy i opryskiwaczy. W 2013 roku zainwestował w Moro Pietro Meccanica (spółkę działającą w sektorze pługów), a następnie przekształcił ją w Maschio Aratri (w 2017 roku). W 2014 roku przejęła również Officine Meccaniche Feraboli, historyczną firmę specjalizującą się w produkcji sprzętu zielonkowego.

Wraz ze śmiercią Egidio Maschio w 2015 roku, jego synowie Andrea i Mirco Maschio przejęli kontrolę nad Firmą, podejmując poważną reorganizację organizacyjną, która zapewniła jej ponowne uruchomienie.

Na cześć Egidio Maschio w 2016 roku ustanowiono Stypendium, które jest coroczną nagrodą dla dzieci pracowników Grupy wyróżniających się zaangażowaniem w naukę.

W lipcu 2018 roku nowym CEO został Luigi De Puppi. Pod koniec roku Maschio Holding S.p.A. kontrolowana przez Andreę i Mirco Maschio nabyła akcje Spółki należące do Giorgio Maschio, współzałożyciela, osiągając większość Maschio Gaspardo S.p.A. Maschio Holding, większościowy akcjonariusz, posiadał 50,1% kapitału zakładowego, Friulia Finanziaria FVG posiadała 26,2%, podczas gdy pozostałe 23,7% było kontrolowane przez Veneto Sviluppo S.p.A.

W dniu 31 grudnia 2020 roku zakończona została fuzja Maschio Fienagione S.p.A. z Maschio Gaspardo S.p.A. Maschio Fienagione było już częścią Grupy Maschio Gaspardo od 2014 roku, po przejęciu historycznej firmy Feraboli S.p.A z siedzibą w Cremonie.

Pod koniec maja 2021 r. podpisano ważną umowę refinansowania na kwotę 120 mln euro z pulą wiodących instytucji wspieranych przez SACE za pośrednictwem Garanzia Italia. Transakcja ta stanowi dla Grupy osiągnięcie z dużym wyprzedzeniem celów określonych w planie przemysłowym na lata 2019–2022.

W grudniu 2021 Maschio Aratri S.r.l. została włączona do Maschio Gaspardo S.p.A.

W kwietniu 2022 roku Maschio Gaspardo S.p.A. odkupiła łącznie 132 744 akcji własnych należących do regionalnych spółek finansowych Friulia S.p.A. i Veneto Sviluppo S.p.A. Jednocześnie spółka dominująca Maschio Holding S.p.A. nabyła od Veneto Sviluppo S.p.A. kolejne 68 326 akcji Maschio Gaspardo S.p.A., w konsekwencji oddając stolicę Maschio Gaspardo z powrotem w ręce braci Maschio Gaspardo, Andrei i Mirco Maschio, odpowiednio prezesów Maschio Holding i prezesów Maschio Gaspardo. Pozostałe 6,71% udziałów pozostaje w posiadaniu firmy finansowej Friulia.

W listopadzie 2022 roku Maschio Gaspardo zainwestował w kapitał zakładowy Free Green Nature S.r.l., innowacyjnego start-upu, którego celem biznesowym jest rozwój, projektowanie i produkcja zaawansowanych technologicznie maszyn, w szczególności urządzeń mechatronicznych, systemów robotycznych dla rolnictwa oraz maszyn dla zwalczanie wirusów i bakterii.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Spółka posiada obecnie 8 zakładów produkcyjnych (5 we Włoszech i 3 za granicą), 13 oddziałów handlowych na całym świecie i zatrudnia około 2.000 osób.

Campodarsego (Włochy)[edytuj | edytuj kod]

Fabryka w Campodarsego (Padwa) jest centralą administracyjną Grupy i centrum produkcyjnym specjalizującym się w produkcji maszyn uprawowych. W rzeczywistości produkowane są glebogryzarki, brony wirnikowe, mulczery, siewniki kombinowane, rozsiewacze nawozów i pielniki.

Morsano al Tagliamento (Włochy)[edytuj | edytuj kod]

Fabryka w Morsano al Tagliamento (Pordenone) produkuje siewniki punktowe, siewniki do zbóż, agregaty uprawowo siewne, opryskiwacze.

Cadoneghe (Włochy)[edytuj | edytuj kod]

Centrum produkcyjne w Cadoneghe (Padwa) specjalizuje się w procesach obróbki mechanicznej (cięcie laserowe, spawanie zrobotyzowane, gięcie, toczenie, produkcja ostrzy i noży).

Cremona (Włochy)[edytuj | edytuj kod]

Zakład w Cremonie produkuje prasy rolujące i kosiarki od czasu przejęcia Feraboli (historycznego specjalisty od sprzętu do sianokosów) w 2014 roku.

Concordia Sagittaria (Włochy)[edytuj | edytuj kod]

W poprzednich latach produkcja pługów była główną działalnością zakładu. Po przeniesieniu produkcji do Rumunii, w zakładzie dokonano inwestycji w celu przekształcenia go w pełnoprawną lakiernię sprzętu.

Chișineu-Criș (Rumunia)[edytuj | edytuj kod]

Zakład produkcyjny w Chișineu-Criș (Arad) w Rumunii został otwarty w 2003 roku i specjalizuje się w produkcji i dystrybucji maszyn do uprawy minimalnej. Produkowane są pługi dłutowe, kultywatory ścierniskowe, brony talerzowe, kultywatory przedsiewne i prasy zwijające.

Qingdao (Chiny)[edytuj | edytuj kod]

W chińskim zakładzie w Qingdao, który został otwarty w 2005 roku, produkowane są glebogryzarki i mulczery do ciągników o mocy do 60 KM, głównie na rynki Dalekiego Wschodu. Zwykle wymagany jest mały sprzęt rolniczy, idealny do pracy na małych działkach z ciągnikami o małej mocy.

Pune (Indie)[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku został otwarty zakład produkcyjny w Pune (Indie) zajmujący się sprzedażą i dystrybucją sprzętu rolniczego na rynku lokalnym. Produkcja, która dotyczy głównie glebogryzarek, gwarantuje wydajność około 30 000 sztuk rocznie.

Marka Maschio Gaspardo

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ekologiczna polityka firmy została wielokrotnie nagrodzona. Pomiędzy nimi:

  • 2010: Udział reprezentujący Włochy w Shanghai World Expo, sekcja innowacji technologicznych.
  • 2011: Nagroda Zrównoważonego Rozwoju przyznawana przez Fundację na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
  • 2012: Nagroda New Energy Renewed Enterprise przyznana przez Izbę Handlową w Padwie.
  • 2013 i 2015: Certyfikat International Carbon Trust Standard.
  • 2013 i 2014: Wyróżnienie Specjalne przyznane przez Fundację Symbola i Coldiretti w Savigliano (CN).
  • 2014: Radical Green Award zorganizowana w ramach edycji 2014 festiwalu „Settimana verde delle Venezie”.
  • 2014: Udział w europejskim konkursie badawczo-rozwojowym LIFE+ na projekt AGRICARE.
  • 2015: Certyfikat ISO 9001 dla zakładów we Włoszech i w Rumunii.
  • 2021 i 2022: Nagroda za nowość techniczną 2021 na targach EIMA 2021 oraz jako "Maszyna rolnicza roku 2023" w kategoriach "Uprawa" i "Nagroda publiczności" na targach SIMA 2022