Mass trespass of Kinder Scout

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mass trespass of Kinder Scout – akt obywatelskiego nieposłuszeństwa mającego miejsce w Peak District w Wielkiej Brytanii 24 kwietnia 1932. Polegał on na masowym wtargnięciu na teren płaskowyżu pokrytego wrzosowiskami o nazwie Kinder Scout w hrabstwie Derbyshire.

Tablica upamiętniająca wtargnięcie na Kinder Scout

24 kwietnia 1932 r. ponad 400 wędrowców[1] w trzech grupach[2] pod przewodnictwem Benny Rothmana, mechanika z Manchesteru wtargnęło na prywatny teren w Kinder Scout, wyżynę pokrytą wrzosowiskami, a zarazem najwyższy punkt w Peak District. Podówczas teren ten służył za miejsce hodowli dzikiego ptactwa łownego dla bogatych myśliwych[3].

Był to akt protestu przeciw ograniczeniom w prawie do swobodnego poruszania się (right to roam). W wyniku zajścia pięć osób zostało zatrzymanych i skazanych na kary pozbawienia wolności[3]. Nie postawiono im jednak zarzutu wtargnięcia na własność prywatną, a nielegalne zgromadzenie w celu wywołania zamieszek, czyli zarzut znacznie cięższy[2]. Niektóre źródła wskazują na jednorazowy happening zorganizowany przez partię komunistyczną, który wyrządził więcej złego niż dobrego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kinder Mass Trespass (ang.). [dostęp 2017-07-19].
  2. a b c Conflict and Controversy (ang.). [dostęp 2017-07-19].
  3. a b BBC: Kinder Mass Trespass 'should be taught in schools' (ang.). 27-04-2012. [dostęp 2017-07-19].