Mateczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mateczny – niewielki obszar wchodzący w skład Dzielnicy XIII Podgórze miasta Krakowa.

Nazwa wzięła się od nazwiska architekta Antoniego Matecznego, który w 1898 r. podczas poszukiwań wody pitnej na własnej posesji, odkrył źródła wód mineralnych o dużej zawartości siarki i jej związków. W 1905 r. Mateczny wybudował Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej, który czynny był do II wojny światowej. Podczas wojny Niemcy urządzili tutaj fabrykę odzieżową, później krótko zajmowała go Armia Czerwona. Po wojnie znajdowała się tutaj mała fabryka gumy. Po jej zamknięciu miejscu przywrócono pierwotny charakter, upaństwowiony został w 1952.

Zespół Uzdrowisk Krakowskich oferował tutaj szereg zabiegów leczniczych opartych na dobroczynnych właściwościach siarczkowo-solankowej wody mineralnej. Na terenie parku uruchomiono również w 1970 r. rozlewnię wody mineralnej Krakowianka.

Obecnie w zabytkowych obiektach wzniesionych przez Antoniego Matecznego oferowane są przez przedsiębiorstwo Relax Care zabiegi odnowy biologicznej i balneologii. Można skorzystać z krioterapii oraz szeregu zabiegów relaksacyjnych. Nadal leczy się schorzenia reumatologiczne i choroby pourazowe narządów ruchu[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ośrodek DAY SPA RELAX CARE. [dostęp 2012-02-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-14)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia Uzdrowisk Krakowskich – Krakowskie Studium Małopolskie nr 5/2001 str 41 – 64

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]