Mathias Blad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mathias Blad
ilustracja
Imię i nazwisko Mathis Blad
Data i miejsce urodzenia 1973
Motala, Szwecja
Gatunki Power metal
Zawód Piosenkarz
Aktywność od 1992
Wydawnictwo Metal Blade Records
Strona internetowa

Mathias Blad – szwedzki aktor i wokalista power metalowego zespołu Falconer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mathias urodził się w mieście Motala (Szwecja) w 1973. Studiował teatr muzyczny na Balettakademien w GothenburgGöteborgu w latach 1989-1992 oraz szkolił się jako aktor w Londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych w latach 1996-1999.

Od roku 1992 występował w teatrze szwedzkim, gdzie grał min. Petera w „Jesus Christ Super Star” w Operze Göteborskiej, Claude’a w „Hair” w Malmö czy Action w „West Side Story” w Värmlandsoperan.

W 1999 Mathias podjął nietypowy krok w kierunku rozwoju swojej kariery godząc się na nagranie ścieżek wokalnych na płycie demo dawnego Mithotynu Stefana Weinerhall. Następnie zespół zmienił swoją nazwę na Falconer i podpisał kontrakt z Metal Blade Records a Mathias zgodził się w nim pozostać w roli wokalisty. Ponieważ Falconer był typowym zespołem studyjnym składającym się z wyłącznie trzech członków, nie było obaw że praca w teatrze może kolidować z trasami koncertowymi.

Niestety, sytuacja ta zmieniła się w roku 2002, gdy zespół (już pięcioosobowy) przyjął ofertę trasy koncertowej na którą chciała podążyć większość członków. Mathias zdecydował się po przyjacielsku opuścić zespół, z którym nagrał 3 albumy studyjne, na rzecz Kristoffera Göbel.

Po wydaniu dwóch albumów z nowym wokalistą, Stefan Weinerhall i perkusista Karsten Larsson zdecydowali się powrócić do konwencji muzycznej prezentowanej przez Falconer na pierwszych dwóch albumach. Stwierdzili również, że najlepszą metodą będzie powrót do wokalisty kształtującego brzmienie tych albumów. I tak w roku 2005 Mathias wrócił do zespołu, który od tamtej pory nieczęsto koncertuje, aby nie kolidować z teatralnymi występami Mathiasa.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]