Matka Boska Włodzimierska (ikona Andrieja Rublowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matka Boska Włodzimierska
Ilustracja
Autor Andriej Rublow
Rok wykonania ok. 1408
Technika wykonania tempera na desce
Rozmiar 101 × 69 cm
Muzeum Muzeum Włodzimierskie

Matka Boska Włodzimierska – ikona Andrieja Rublowa z ok. 1408 roku, obecnie znajdująca się w Muzeum Włodzimierskim we Włodzimierzu.

Jest to kopia Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej, która znajdowała się w soborze Zaśnięcia Matki Boskiej w Kremlu moskiewskim. Ikona ta przywieziona z Bizancjum w XII wieku parokrotnie podróżowała do Moskwy i w związku z tym zamówiono wykonanie repliki, aby zastępowała w świątyni podróżujący obraz. Było to m.in. przyczyną rozpowszechniania się kultu ikony, ponieważ wierzono, iż kopia posiada część cudownej mocy oryginału.

Ikona reprezentuje typ Eleusa, czyli miłująca - Matka Boża obejmująca i przytulająca do policzka Syna. Rublow, wykonując ikonę, nadał jej więcej czułości poprzez mocniejsze pochylenie Matki ku Synowi. Artysta wprowadził cechy charakterystyczne dla swojej twórczości, malując bardziej miękko i łagodnie. Osiągnął to dzięki brakowi sztywnych linii i powolnemu przechodzeniu światła w cień, co przywodzi na myśl włoskie sfumato, albo - jak określają to malarze ruscy - „malowanie dymem”. Sylwety silnie odcinają się od jasnego tła, co powoduje wrażenie kameralności sceny w czułym, niemym porozumieniu Matki i Syna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielcy Malarze, Andrej Rublow i ruskie ikony, nr 60, ISSN 1505-9464.
  • Elżbieta Smykowska Ikona. Mały słownik, wyd. Verbinum, Warszawa 2002, str. 86