Mentioned in Despatches

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
okucie wyróżnienia
(wzór: 1920-1994)
okucie wyróżnienia
(wzór: od 1994)
Edward William Bennett.
Mentioned in despatches.

Mentioned in Despatches (MID) (ang. wymieniony w sprawozdaniu) – rodzaj wojskowej nagrody za dzielność lub inne osiągnięcia w służbie, zwłaszcza w krajach anglosaskich. Wyróżnienie to jest dość powszechne, jednak nie ma tej rangi co odznaczenie i jest nadawane za osiągnięcia niższej wagi.

Sprawozdanie (ang. despatch) jest oficjalnym sprawozdaniem dowództwa wyższego szczebla, zazwyczaj wojsk lądowych, dla swoich przełożonych i opowiada o przebiegu operacji wojskowej.

W wojskach brytyjskich raport ten jest publikowany w Gazecie Londyńskiej. Jeśli podległy oficer lub żołnierz wykonuje wartą odnotowania działalność wspomnianą w raporcie, to wtedy mówi się, że jest wyróżniony MID. W państwach Wspólnoty Brytyjskiej żołnierze, którzy są wymienieni w MID otrzymują zaświadczenie uprawniające do noszenia okucia w kształcie liścia dębu (brązowy – nadawany w latach 1920-1994; srebrny – nadawany od 1994) na wstążce medalu, który otrzymali za udział w konflikcie zbrojnym. Jeśli nie nadano żadnego medalu za kampanię, to liść dębu noszony jest na lewej piersi munduru.

Żołnierze mogą być wymieniani wielokrotnie w raporcie ale w odróżnieniu od tego, że otrzymują zaświadczenia o wymienieniu ich w rozkazie MID, nie otrzymują już innych odznak świadczących o kolejnym wyróżnieniu.

Podobna instytucja istnieje w armii francuskiej, jako wymienienie w rozkazie.

Przykłady baretek[edytuj | edytuj kod]

Naval General Service Medal 1915 BAR MID.svg Medal Służby Ogólnej Morskiej (1909–1962)
General Service Medal 1918 BAR MID.svg Medal Służby Ogólnej (1918)
War Medal 39-45 w MID BAR.svg Medal Wojny 1939–1945
Korea Medal BAR MID.svg Medal Korei 1950–53
General Service Medal 1962 BAR MID.svg Medal Służby Ogólnej (1962)
Gulf Medal BAR MID.svg Medal Wojny w Zatoce

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]