Mesorthopterina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mesorthopterina
Storozhenko, 1996
Okres istnienia: trias późny
237/201.4
237/201.4
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Nadrząd

górczyki

Rząd

świerszczokaraczany

Rodzina

Mesorthopteridae

Rodzaj

Mesorthopterina

Typ nomenklatoryczny

Mesorthopterina pulchra Storozhenko, 1996

Mesorthopterina – wymarły rodzaj owadów z rzędu świerszczokaraczanów i rodziny Mesorthopteridae. W zapisie kopalnym znany z triasu, z terenu Kazachstanu.

Owady te miały nieco skórzaste, bezwłose przednie skrzydło o długości 45–60 mm i polu kostalnym 1,7–3,3 raza szerszy od największej szerokości pola radialnego. Jego użyłkowanie charakteryzowały: zakończona na żyłce kostalnej żyłka subkostalna, prosta żyłka radialna, wyposażony w co najmniej trzy odgałęzienia sektor radialny, podstawa żyłki medialnej zbliżona w nasadowej ⅓ skrzydła do żyłki radialnej oraz mająca 18–24 odgałęzienia przednia żyłka kubitalna. Po dwa rzędy nieregularnych komórek utworzonych przez żyłki poprzeczne znajdowały się w polu radialnym oraz w polu między żyłką medialną a przednią kubitalną[1].

Rodzaj i oba gatunki opisane zostały w 1996 roku przez Siergieja Storożenkę. Są to[1]:

  • Mesorthopterina bona Storozhenko, 1996 – jego jedyną skamieniałość odnaleziono w piętrze tołogojsku, w Kizył-tam, na terenie gór Ketpen. Cechował się przednim skrzydłem o długości około 45–50 mm i polu kostalnym 6,8 raza węższym od całkowitej szerokości skrzydła. Drobne żyłki w owym polu były w większości nierozgałęzione.
  • Mesorthopterina pulchra Storozhenko, 1996 – jego trzy skamieniałości odnaleziono w piętrze tołogojsku, w Kizył-tam, na terenie gór Ketpen. Cechował się przednim skrzydłem o długości 55–60 mm i polu kostalnym tylko 3,5 do 3,8 raza węższym od całkowitej szerokości skrzydła. Drobne żyłki w owym polu były w większości porozgałęziane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b S. Storozhenko. New Triassic Mesorthopteridae (Insecta, Plecopteroidea, Grylloblattida). „Spixiana”. 19 (1), s. 115-127, 1996.