Metocinus capitatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metocinus capitatus
Bordoni, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Staphyliniformia

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

kusaki

Plemię

wydłużaki

Rodzaj

Metocinus

Gatunek

Metocinus capitatus

Metocinus capitatusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kusaków.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Arnalda Bordoniego na łamach „Fragmenta Faunistica”. Jako lokalizację typową wskazano Park Narodowy Kibale w południowej Ugandzie. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „głowowy” i nawiązuje do masywnej głowy owada[1].

Chrząszcz o silnie wydłużonym ciele długości 4,9 mm. Głowa jest duża, w zarysie niemal czworokątna z prawie równoległymi bokami, ubarwiona błyszcząco rudobrązowo z brązowymi czułkami, wyposażona w bardzo duże i wyłupiaste oczy. Jej powierzchnię pokrywa rozproszone punktowanie. Masywne, tak szerokie jak głowa i od niej dłuższe przedplecze również jest błyszcząco rudobrązowe. Jego powierzchnia ma po od pięciu do siedmiu punktów w szeregach grzbietowych i po trzy punkty przednie w szeregach bocznych. Dłuższe i szersze od przedplecza pokrywy są pomarańczowego koloru. Zarys ich ma zaokrąglone kąty barkowe i rozszerza się ku tyłowi. Punkty na ich powierzchni są drobne, rozproszone i rozmieszczone w kilku szeregach. Powierzchnię odwłoka rzeźbią drobne i rozproszone punktowanie oraz poprzeczne mikrorowkowanie. Genitalia samca cechują się błoniastym edeagusem z tęgimi paramerami oraz szeregiem dużych, prawie prostokątnych łusek i położonych za nim szeregiem łusek drobnych w woreczku wewnętrznym[1].

Gatunek afrotropikalny, znany z Nigerii i Ugandy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Arnaldo Bordoni. New data on the Afrotropical Xantholinini. 2. Six new species of Metocinus Cameron, 1950 (Coleoptera, Staphylinidae) 288th contribution to the knowledge of Staphylinidae. „Fragmenta Faunistica”. 61 (2), s. 71–79, 2018. DOI: 10.3161/00159301FF2018.61.2.071. ISSN 0015-9301.