Metoda Bradleya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metoda Bradleya – jedna z metod psychoprofilaktycznego przygotowania ciężarnej kobiety do porodu na płaszczyźnie zarówno fizycznej, jak i psychicznej[1].

Polega na tym, że kobieta rodzi naturalnie, nie przyjmując w trakcie porodu żadnych leków. Jest to możliwe, gdy oboje rodzice są odpowiednio przygotowani do porodu. Kobieta uczy się technik relaksacyjnych i dostosowania się do bodźców, jakie wysyła jej ciało, zamiast sztucznego sposobu oddychania, który ma odwrócić uwagę od bólu porodowego, co umożliwia jej pracę w harmonii z własnym ciałem[1].

Metoda ta jest nazywana "rodzeniem z mężem". W czasie porodu jest on najbliższą osobą dla rodzącej i pomaga jej w osiągnięciu stanu głębokiego, pełnego relaksu. W trakcie ciąży obserwuje on rytm oddechu kobiety podczas snu, żeby później móc pomagać kontrolować oddechy rodzącej, który powinny mieć ten sam rytm[1].

W tej metodzie bardzo ważne są ćwiczenia usprawniające kobietę, mające na celu zmniejszenie napięcia w części miednicznej i poprawienie elastyczności mięśni w okolicy lędźwiowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grażyna. Iwanowicz-Palus, Alternatywne metody opieki okołoporodowej, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, [cop. 2012], ISBN 978-83-200-3646-6, OCLC 804262438.