Poród

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poród u kota.

Poród (również rozwiązanie, narodziny) – u samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy wydalenie płodu[1][2] i łożyska[2] z macicy samicy kończące ciążę.

Poród u ssaków łożyskowych[edytuj | edytuj kod]

Poród jest fizjologicznie spowodowany dojrzałością płodu[2]. Przebieg oraz czas trwania procesu jest różny w zależności od gatunku[2]. Może trwać od kilkunastu minut u klaczy nawet do kilku godzin (u świń fizjologicznie 2-5 godzin)[2]. Regulacja odbywa się na drodze hormonalnej za sprawą rozwinięcia osi podwzgórze-przysadka-kora nadnerczy u płodu[2].

Gdy płód jest dojrzały w jego podwzgórzu zwiększa się wydzielanie kortykoliberyny co stymuluje uwalnianie hormonu adrenokortykotropowego w przedniej części przysadki co z kolei powoduje zwiększone wydzielanie kortykosteroidów w korze nadnerczy[2].

Poród u człowieka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Poród u człowieka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biologia. Słownik encyklopedyczny. Warszawa: Wydawnictwo Europa, 2001, s. 266. ISBN 83-87977-73-X.
  2. a b c d e f g Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt. Podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów. Praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 665-669. ISBN 83-09-01792-8.