Przejdź do zawartości

Metoda Pressio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metoda Pressio – metoda korekcji skolioz, opracowana przez Andrzeja Zelszczuka, Janusza Łęczyńskiego, Wojciecha Nowaka i Rudolfa Ociepkę polegająca na wykonywaniu ćwiczeń na specjalnym przyrządzie – autokorektorze.

Punktem wyjścia w tej metodzie jest teoria Roafa, mówiąca, że decydujące znaczenie w progresji skolioz ma rotacja. Autokorektor oddziałuje jednocześnie na trzy płaszczyzny ciała i koryguje jednocześnie skrzywienie pierwotne i wtórne. Ćwiczący na autokorektorze jest ustabilizowany blokadami barkowymi i biodrowymi i wykonuje ćwiczenie zwane „kocim grzbietem”. Podczas wykonywania tego ćwiczenia naciska garbem żebrowym i wałem mięśniowym na peloty ustawione na wysokości łuków skrzywienia, które mają za zadanie powodować równoczesną derotację, korekcję i redresję kręgosłupa. Ćwiczenia łączy się z oddechem stosując 1-2 sekundowe wytrzymanie fazy wydechu w trakcie nacisku peloty. W przyrządzie ćwiczy się kilka razy dziennie po 20-30 powtórzeń. Metoda ta jest szczególnie wskazana w korekcji skolioz dwułukowych piersiowo-lędźwiowych i stosowana jest również w ramach przygotowań do zabiegu operacyjnego, kiedy ma na celu rozluźnienie kręgosłupa. Obecnie do leczenia skolioz jest wykorzystywane urządzenie „Delfin” opracowane Tomasza Szurmika, Józefa Sitarza i Marka Segieta – jest to przykład znakomitej polskiej myśl na polu techniki medycznej. Aparat ten wykorzystuje zasadę terapii Pressio, ale jest znacznie bezpieczniejszy i skuteczniejszy od stosowanych wcześniej urządzeń. Metoda ta jest porównywalna jeśli chodzi o skuteczność z metodami takimi jak FED, również opartej na zasadzie Roafa[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Metoda Pressio. W: Jacek Wilczyński: Boczne skrzywienia kręgosłupa. Rozpoznanie i korekcja. Część 2. Kielce: Wszechnica Świętokrzyska, 2001. ISBN 83-88274-50-3.
  • Przykłady nowoczesnej terapii mającej zastosowanie w programie postępowania korekcyjnego. W: Stanisław Tuzinek: Zarys metodyki postępowania korekcyjnego. Radom: Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego, 2000. ISSN 0860-9241.