Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
Dzień 26 czerwca
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Upamiętnia wejście w życie konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur
Znaczenie wspieranie działań na rzecz wyeliminowania tortur
Podobne święta Dzień Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur - coroczne święto obchodzone 26 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1997 roku (rezolucja 52/149 z 12 grudnia) na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej.

Tortury są zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego. Zakaz stosowania tortur jest absolutny i jednoznaczny. Żadna z takich okoliczności jak stan wojny, atak terrorystyczny, brak wewnętrznej stabilizacji politycznej, lub jakakolwiek inna sytuacja wyjątkowa, nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla stosowania tortur.

— autor, Ban Ki-moon[1]

Data nie jest przypadkowa. Upamiętnia wejście w życie Konwencji w Sprawie Zakazu Stosowania Tortur oraz Innego Okrutnego, Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania, uchwalonej w 1984 roku.

Obchody Dnia Pomocy Ofiarom Tortur mają na celu wspieranie działań na rzecz wyeliminowania tortur i skutecznej realizacji postanowień Konwencji. Biorą w nim czynny udział m.in. Międzynarodowa Rada Rehabilitacji Ofiar Tortur (IRCT)[2] założona w 1985 roku przez Inge Genefke oraz Amnesty International działające w wielu krajach[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur - Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z 26 czerwca 2010
  2. 26 June - The International Day in Support of Victims of Torture na oficjalnej stronie IRCT (ang.)
  3. Warszawa: Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur - Amnesty International Polska (autor: Grzegorz Żukowski) [opublikowano: 2008-06-30]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]