Ban Ki-moon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Ban.
Ban Ki-moon
반기문
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1944
Chungju
Sekretarz generalny ONZ
Okres od 1 stycznia 2007
do 31 grudnia 2016
Poprzednik Kofi Annan
Następca António Guterres
Minister spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej
Okres od 17 stycznia 2004
do 10 listopada 2006
Poprzednik Yoon Young Kwan
Następca Song Min-soon
podpis
Odznaczenia
Order Zasługi I klasy (Korea Południowa) Order Zasługi I klasy (Korea Południowa) Order Zasługi I klasy (Korea Południowa) Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola (Monako) Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru Order Przyjaźni

Ban Ki-moon (kor. 반기문, ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) – południowokoreański polityk, od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2016 sekretarz generalny ONZ. Przed objęciem stanowiska był ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1970 ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, a w kwietniu 1985 – studia na kierunku administracji publicznej w elitarnej Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda (Cambridge).

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Od stycznia 2004 minister spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.

Sekretarz generalny ONZ[edytuj | edytuj kod]

9 października 2006 Ban został nominowany na stanowisko sekretarza generalnego ONZ przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Cztery dni później, 13 października, Zgromadzenie Ogólne jednomyślnie zaakceptowało zgłoszoną kandydaturę, dzięki temu 1 stycznia 2007 zastąpił on dotychczasowego sekretarza Kofiego Annana. Oficjalnie zaprzysiężony został 14 grudnia 2006. Na początku swojej kadencji był krytykowany za nie dość energiczną krytykę egzekucji Saddama Husajna. 11 stycznia 2007 opowiedział się za zamknięciem obozu w Guantanamo. 21 czerwca 2011 został wybrany na drugą pięcioletnią kadencję[1]. Jego kadencja zakończyła się 31 grudnia 2016.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w niezamożnej rodzinie rolniczej. Żonaty z Yoo Soon-taek. Mają jednego syna i dwie córki.

Zapis imienia i nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Zapis Ban Ki-moon jest zapisem stosowanym w języku angielskim. Oryginalny zapis koreański 반기문 (w alfabecie koreańskim) lub 潘基文 (w piśmie chińskim, również używanym w języku koreańskim) latynizuje się zgodnie z oficjalnym systemem przyjętym w Korei Południowej na Ban Gi-mun. W powszechnie stosowanej na świecie latynizacji McCune’a-Reischauera, stosowanej również w Polsce, zapis ten przyjmuje postać Pan Ki-mun. Przybliżona polska wymowa to pan ki muun.

Ordery, odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Kofi Annan
Sekretarze generalni Organizacji Narodów Zjednoczonych
2007–2016
Następca
António Guterres