Mia100 kamienic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo programu

Mia100 kamienic – projekt Urzędu Miasta Łodzi, realizowany od 2011 roku, polegający na remoncie zaniedbanych budynków w mieście. Bliźniaczą inicjatywą miasta jest „Mia100 szkół”.

Cel projektu[edytuj | edytuj kod]

Program „Mia100 kamienic” z założenia poprawia warunki bytowe mieszkańców nieruchomości dzięki wykonaniu termomodernizacji, wymianie lub wzmocnieniu stropów, likwidacji wspólnych toalet zlokalizowanych poza lokalem, a często poza budynkiem, remontowi elewacji, prześwitów bramowych i klatek schodowych, pracom konserwatorskim wewnątrz budynków wpisanych do ewidencji i rejestru zabytków, przyłączeniu do sieci ciepła systemowego, modernizacji instalacji wod.-kan. i elektrycznej, zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w nieruchomościach – nowa nawierzchnia podwórzy, organizacja zieleni w nieruchomościach. Prace są finansowane całkowicie przez Łódź i podejmowane w budynkach, które całkowicie należą do UMŁ.

W remontowanych w ramach programu „Mia100 kamienic” nieruchomościach likwiduje się mieszkania socjalne umieszczając je poza strefą wielkomiejską. Program zakłada również zmianę układu funkcjonalnego mieszkań oraz poprawę stanu technicznego budynków, a także poprawę wizerunku miasta poprzez zwiększenie liczby wyremontowanych kompleksowo nieruchomości w strefie wielkomiejskiej Łodzi[1].

Efekty i zamiary[edytuj | edytuj kod]

Do września 2013 roku prace realizowano i zakończono w 78 nieruchomościach (około 200 budynków), wydając około 56 milionów złotych. Do końca 2014 roku planowano powiększyć tę liczbę do 116. Władze miasta planują również wykorzystanie funduszy UE do finansowania projektu. Z powodu szybkiego tempa prac i przekroczenia liczby zamierzonych remontów, projekt może zmienić nazwę na „Miasto kamienic”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  2. "Mia100 kamienic" skręca w kierunku rewitalizacji całych kwartałów - Dzienniklodzki.pl, www.dzienniklodzki.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]