Michael Ransom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Ransom
Pierwsze wystąpienie Strike Commando
Ostatnie wystąpienie Strike Commando 2
Grany przez Reb Brown,
Brent Huff
Dane biograficzne
Płeć mężczyzna
Data urodzenia lata 50. XX wieku
Inne informacje
Wiek ok. 30-40 lat
Zajęcie żołnierz

Michael Ransom, pseud. Mike – postać fikcyjna, amerykański żołnierz, bohater filmów Brunona Mattei'ego Strike Commando (1987; gdzie w jego rolę wcielił się Reb Brown) i Strike Commando 2 (1988; gdzie odegrany został przez Brenta Huffa). Mattei'ego i scenarzystę Claudio Fragasso, twórców postaci Michaela Ransoma, do jej stworzenia zainspirowały filmy z Johnem Rambo.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

W filmie Strike Commando Ransom wraz ze swoimi żołnierzami przeprowadza misję w Północnym Wietnamie. Misja przebiega jednak w sposób dramatyczny – wrogie mu oddziały zabijają jego wojsko, a jego samego uprowadzają do swojej osadzonej w dżungli bazy, gdzie następnie przez szereg dni torturują go (m.in. prądem elektrycznym, poprzez pobicia i przypalanie pleców palnikiem acetylenowym) i poniżają, chcąc, by wyjawił, jaką misję przeprowadza oraz powiadomił swoje dowództwo, że został pojmany. Udaje mu się zbiec, kontynuuje misję i mści się na swych oprawcach.

W sequelu dowiadujemy się, że Ransom jest weteranem wojny wietnamskiej, podczas której dowodził grupą amerykańskich wojskowych, a udział w wojnie wypalił trwałe piętno na jego psychice (jest męczony przez senne koszmary). Bohater dostaje komunikat od CIA. Dowiaduje się, że Vic Jenkins, który również walczył w Wietnamie, został uprowadzony przez terrorystów domagających się za jego uwolnienie dziesięciu milionów dolarów. Ma odbić Jenkinsa oraz nie dopuścić do przemytu heroiny przez porywaczy, w tym celu wyrusza do Wietnamu z workiem diamentów wartym krocie. Ostatecznie wpada w pułapkę, zastawioną przez samego Jenkinsa. Jenkins i sprzymierzeni z nim terroryści usiłują odebrać Ransomowi diamenty i w tym celu poddają go brutalnym torturom. Gdy, po raz kolejny, żołnierzowi udaje się zbiec z miejsca tortur, decyduje się zabić terrorystów i wymierzyć odpowiednią karę Jenkinsowi.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Michael Ransom to około trzydziesto-/czterdziestoletni mężczyzna muskularnej budowy ciała. W pierwszym z filmów Mattei'ego o tym bohaterze, zostaje on ukazany jako blondyn, w drugim zaś – jest już brunetem. Jest postacią silnie zmaskulinizowaną. Charakteryzuje się takimi cechami jak mściwość, odwaga, honorowość czy wrzaskliwość, jest też wysoce odporny na ból – zarówno cielesny, jak i tortury psychiczne.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

W rankingu "10 najtwardszych weteranów z Wietnamu, o których nigdy nie słyszeliście" internetowa witryna KillerFilm.com przypisała Michaelowi Ransomowi pozycję #2. Na listę złożyło się dziesięciu bohaterów najlepszych wojennych filmów akcji klasy "B".[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seebach, Heather (2011-01-31). "The 10 Most Badass Vietnam Vets You’ve Never Heard Of". killerfilm.com. (ang.) [dostęp 2011-05-23]