Michael Townley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Townley
Dr Price
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1942
Waterloo
Przebieg służby
Formacja Stany Zjednoczone CIA
Chile DINA
Główne wojny i bitwy Operacja Kondor

Michael TownleyAmerykanin, działacz partii Patria y Libertad (Ojczyzna i Wolność), pracował najpierw dla amerykańskiej CIA, później dla chilijskiej DINA, tajnej policji junty Augusto Pinocheta, gdzie zajmował się też preparowaniem trucizn.

Townley uczestniczył w operacji Kondor. Na rozkaz szefa DINA Manuela Contrerasa zaplanował morderstwo generała Carlosa Pratsa w Buenos Aires w 1974, próbował zabić w Rzymie byłego wiceprezydenta Chile Bernardo Leightona i jego żonę oraz podłożył bombę pod samochodem chilijskiego ambasadora Orlando Leteliera w Waszyngtonie w 1976. Osądzony w USA za zabójstwo Leteliera, odsiedział 5 lat i dwa miesiące, a następnie wyszedł na wolność i został objęty programem ochrony świadków.

Ostatnio pojawił się trop wskazujący, że Michael Townley (Dr Price) mógł wstrzyknąć w roku 1973 będącemu w szpitalu Pablowi Nerudzie środek, po którym noblista zmarł[1]. Nie była to zwykła trucizna, bo takiej nie wykryto w roku 2013 w trakcie przeprowadzonych przez międzynarodowych ekspertów badań toksykologicznych[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. polityka [1]
  2. polska times [2]
  3. wyborcza [3]