Microplinthus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Microplinthus
Zherichin, 1987
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina ryjkowcowate
Podrodzina Molytinae
Plemię Aminyopini
Rodzaj Microplinthus

Microplinthusrodzaj chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Molytinae.

Rodzaj ten wprowadzony został w 1987 roku przez Władimira W. Żerichina, który gatunkiem typowym wyznaczył Microplinthus morimotoi[1]. W 2004 roku Massimo Meregalli dokonał jego redeskrypcji oraz potwierdził jego przynależność do plemienia Aminyopini. Stanowi on prawdopodobnie takson siostrzany dla Falsanchonus[2].

Ryjkowce o smukłym, jajowato-eliptycznym do walcowatego ciele długości od 2,8 do 5 mm. Ubarwienie ciała rude do ciemnorudobrązowego z ciemnoczerwonymi czułkami i stopami. Tęgi, zbliżony długością do przedplecza ryjek jest zakrzywiony pod kątem około 45° względem głowy. Trzonek czułków maczugowaty. Funiculus siedmioczłonowy: dwa pierwsze człony umiarkowanie wydłużone, a pozostałe tak szerokie jak długie lub szersze niż dłuższe. Czteroczłonową, jajowato-eliptyczną buławkę pokrywa omszenie. Głowa krótka i punktowana. Przedplecze o zbliżonej długości i szerokości, prostej nasadzie i gęsto punktowanej powierzchni. Pokrywy wydłużone, o lekko łukowatej nasadzie; każda opatrzona 10 rzędami, z których 9 pierwszych jest kompletnych. Międzyrzędy są zwykle płaskie, u niektórych gatunków nieparzyste są lekko wypukłe. Przedpiersie jest głęboko wcięte. Śródpiersie i zapiersie krótkie i punktowane. Przednie biodra są styczne, środkowe ledwo, a tylne w pełni odseparowane. Samiec ma w różnym stopniu zakrzywiony edeagus i drobno ząbkowany, pozbawiony większych sklerotyzacji ednofallus. Jego owalny tegumen złożony jest z wąskiej rozpórki i dość dobrze wykształconych płatów parameroidalnych. Samica ma ósme sternum odwłoka prawie kwadratowe lub nieco wydłużone, wyposażone w ramiona zlane w połowie długości; rozpórka tego sternum jest rozdwojona u nasady lub połączona z nią stawowo i rozdwojona w punkcie łączenia[2].

Należące tu chrząszcze znane są z Nepalu i północnego krańca Indii[1][2].

Dotychczas opisano 9 gatunków[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vladimir V. Zherichin. Curculionidae from the Nepal Himalayas Part 1. Molytinae (Insecta: Coleoptera). „Smttearter Beiträge zur Naturkunde Serie A (Biologie)”. 411, 1987. 
  2. a b c d Massimo Meregalli. The genus Microplinthus, with description of four new species (Coleoptera: Curculionidae: Molytinae). „European Journal of Entomology”. 101, s. 609–627, 2004. ISSN 1210-5759.