Miecznik ciemny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miecznik ciemny
Conocephalus fuscus
(Fabricius, 1793)
Miecznik ciemny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina pasikonikowate
Podrodzina miecznikowate
Rodzaj Conocephalus
Gatunek miecznik ciemny
Synonimy
  • Locusta fusca Fabricius, 1793
  • Conocephalus discolor Thunberg, 1815

Miecznik ciemny, miecznik brązowy (Conocephalus fuscus, często opisywany pod synonimiczną nazwą Conocephalus discolor) – gatunek owada zaliczany do miecznikowatych[1], blisko spokrewniony z miecznikiem łąkowym, od którego różni się dłuższymi skrzydłami. Występuje w Europie i Azji (Chiny, Mongolia, Rosja). W Polsce pospolity niemal w całym kraju, poza częścią południowo-zachodnią (od Sudetów po Tatry) i północno-wschodnią (Pojezierze Mazurskie i Podlasie)[2].

Zasiedla siedliska wilgotne lub strefę pogranicza między środowiskami wilgotnymi i suchymi. Spotykany w wysokich trawach i trzcinach.

Jest to zielony owad z brązowym grzbietem i skrzydłami. Długość jego ciała wynosi 16–22 mm. Gatunek wszystkożerny. Żywi się trawami i małymi owadami[3].

Znane są dwie formy różniące się długością skrzydeł. Obydwie mogą latać, ale osobniki o dłuższych skrzydłach mają większy udział w zajmowaniu nowych siedlisk, a tym samym w poszerzaniu zasięgu występowania[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miecznikowate (mieczniki) klasyfikowane są w randze rodziny Conocephalidae lub w randze podrodziny Conocephalinae w obrębie rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae).
  2. Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
  3. Orthoptera and Allied Insects: Conocephalus discolor (Thunberg, 1815) (ang.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
  4. A. D. Simmons, C. D. Thomas. „American Naturalist”. 164 (3), s. 378–395, 2004. DOI: 10.1086/423430 (ang.).