Miesiącznica roczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miesiącznica roczna
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd kapustowce
Rodzina kapustowate
Rodzaj miesiącznica
Gatunek miesiącznica roczna
Nazwa systematyczna
Lunaria annua L.
Sp. pl. 2:653. 1753
Synonimy

Lunaria biennis Moench[2]

Owoce
Kwiat

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, ale rozprzestrzeniła się także gdzieniegdzie poza tym rejonem swojego rodzimego występowania[2]. W Polsce czasami uprawiana, niekiedy dziczejąca (efemerofit).

Morfologia[edytuj]

Łodyga
Wzniesiona o wysokości 30-150 cm, górą rozgałęziająca się, owłosiona.
Liście
Sercowate, na brzegu lekko kolczasto ząbkowane, krótko owłosione. Dolne są długoogonkowe, środkowe krótkoogonkowe, górne siedzące.
Kwiaty
Drobne, bladofioletowe, czterokrotne, zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu. Płatki korony o długości od 10 do 12 mm, działki kielicha od 4 do 6 mm.
Owoce
Łuszczynki eliptyczne do niemal okrągłych, silnie spłaszczone o długości od 3 do 4,5 cm i szerokości do 2,5 cm, oba końce krótko niezaostrzone do zaokrąglonych, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą[3].

Biologia i ekologia[edytuj]

Roślina zielna, dwuletnia lub rzadziej jednoroczna. Siedlisko: cieniste lasy, wąwozy, zbocza. Kwitnie: kwiecień – czerwiec. Kwiaty rośliny zapylane są przez motyle nocne

Zastosowanie[edytuj]

Roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach, rośnie również dziko. Używana jest do suchych bukietów. Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion.

Ciekawostki[edytuj]

Ze względu na charakterystyczne, pojawiające się w okresie jesieni łuszczynki roślinę nazywa się popularnie "Judaszowe srebrniki"

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 193. ISBN 83-01-14342-8.