Mike Baker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Baker
Imię i nazwisko Michael Anthony Baker
Data urodzenia 2 września 1963
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Data śmierci 29 października 2008
Instrumenty wokal, gitara basowa
Gatunki Metal progresywny, Rock progresywny
Aktywność 1980 - 2008
Wydawnictwo Magna Carta, InsideOut Music
Powiązania Shadow Gallery

Mike Baker (ur. 2 września 1963[1], zm. 29 października 2008) – wokalista amerykańskiego zespołu progresywno-metalowego Shadow Gallery.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mike był nieodłączną częścią Shadow Gallery już od 1985 roku, kiedy to zespół nazywał się jeszcze Sorcerer. Głównymi inspiracjami dla stylu prezentowanego przez Mike'a byli Alice Cooper, Ronnie James Dio z Black Sabbath, Rob Halford z Judas Priest oraz Bruce Dickinson z Iron Maiden[2].

Baker na początku był wokalistą samoukiem, a w czasie szkoły średniej w zespołach muzycznych grywał głównie na gitarze basowej. Zdając sobie jednak sprawę z tego jak trudno jest grać i śpiewać w tym samym czasie, porzucił naukę gry na gitarze basowej na rzecz śpiewania. Przed dołączeniem do Sorcerer, we wczesnych latach 80-tych Mike brał udział w nagraniu kilku dem z lokalnymi zespołami, takimi jak Nasty Nasty czy Axxis[3].

Mike Baker wziął udział w nagraniu albumu holenderskiego multiinstrumentalisty Arjena Lucassena. Zaprosił on go do swojego projektu Ayreon, aby wziął udział w nagraniu albumu The Human Equation. Mike zaśpiewał w utworze Day Sixteen: Loser, który potem ukazał się na singlu.

Informacja o śmierci Mike'a pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej Shadow Gallery 31 października 2008 roku. Mike Baker zmarł 29 października 2008 roku, w wieku 45 lat z powodu zawału serca[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mike Baker @ metalstorm.ee
  2. Mike Baker 2000 Interview
  3. Interview with Mike Baker (ang.). W: Rock Eyez [on-line]. 2005-05-05. [dostęp 2017-02-14].
  4. Mike Baker's Death Blabbermount.net

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]