Przejdź do zawartości

Mikołaj Romanow (1922–2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mikołaj Romanowicz Romanow
Wizerunek herbu
Pretendent do tronu Imperium Rosyjskiego[1]
Okres

od 21 kwietnia 1992
do 15 września 2014

Poprzednik

Włodzimierz Kiriłłowicz Romanow

Następca

Dymitr Romanowicz Romanow

Dane biograficzne
Dynastia

Romanowowie

Data i miejsce urodzenia

26 września 1922
Antibes, Francja

Data i miejsce śmierci

15 września 2014
Bolgheri, Włochy

Ojciec

Roman Piotrowicz Romanow

Matka

Praskowia Dmitrijewna Szeremietiewa

Dzieci

Natalia, Elżbieta, Tatiana

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)

Mikołaj Romanowicz Romanow, ros. Николай Романович Романов (ur. 26 września 1922 w Cap d’Antibes, zm. 15 września 2014 w Bolgheri) – rosyjski polityk i działacz emigracyjny; arystokrata głowa rodu Romanowów i pretendent do tronu rosyjskiego (od 1992).

Urodził się w miejscowości Cap d’Antibes nieopodal Antibes jako najstarszy syn Romana P. Romanowa i jego żony Praskowii D. Szermentewy (1901–1980). Tradycyjne rosyjskie wykształcenie zdobywał we francuskim Antibes, gdzie mieszkał z rodziną do 1936. Biegle posługiwał się językiem rosyjskim i francuskim. W 1936–1946 mieszkał na Kwirynale w Rzymie, gdzie uczęszczał do miejscowych szkół. Później rodzina Romanowów przeniosła się na kilka lat do Egiptu, po czym powróciła do Włoch, aby ostatecznie osiąść w Szwajcarii.

Po śmierci Włodzimierza K. Romanowa w 1992 został prezesem Stowarzyszenia Romanowów, obejmując funkcję głowy rodziny cesarskiej i pretendenta do tronu Rosji (oraz pozostałych krajów Imperium). W tym samym roku po raz pierwszy odwiedził Rosję, nawiązując kontakty z krajowym środowiskiem monarchistycznym. Jego pretensje do tronu rosyjskiego zostały uznane przez całą rodzinę cesarską z wyjątkiem Marii W. Romanowej, z którą prowadził spór o sukcesję praw do tronu. Zmarł w 2014 w Toskanii. Pretensje do tronu odziedziczył po nim brat, Dymitr R. Romanow.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sporny z Marią Romanową,

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Massie, Robert K.: The Romanovs: The Final Chapter. London: Johnatan Cape, 1996. ISBN 0-224-04192-4.