Mikropłatność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mikropłatność – płatność o niewielkiej wartości. Istnieje spore zapotrzebowanie na instrument, który pozwalałby w bezpieczny i tani sposób dokonywać drobnych zakupów. Do obszarów handlu elektronicznego, w których potrzeba ta przejawia się szczególnie, wyraźnie zaliczyć można m.in.: internetową dystrybucję prasy (dostęp do sieciowych wydań gazet, archiwów), transmisje wideo, płatny dostęp do serwisów www, sprzedaż znaczków pocztowych, skarbowych, biletów, zamieszczenie ogłoszeń drobnych na stronach www, itp. Wśród form regulowania mikropłatności na wyróżnienie zasługują tzw. wirtualne portfele. Zastosowanie wirtualnych portfeli nie ogranicza się do dokonywania mikropłatności, lecz z uwagi na niewielki koszt pojedynczej transakcji mogą one z powodzeniem być stosowane w tego rodzaju sytuacjach. Zasada działania wirtualnego portfela opiera się na istnieniu osobnego konta (konto to prowadzi firma oferująca usługę, dostęp do portfela odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Z reguły wymagane jest uwierzytelnienie hasłem), które może być zasilane za pomocą karty płatniczej lub przelewu.

Schemat przeprowadzania transakcji wygląda następująco:

  • Użytkownik rejestruje się na stronie firmy oferującej wirtualne portfele;
  • Przenosi do portfela środki, np. dokonując przelewu;
  • Po wybraniu towarów/usług na stronie sprzedawcy współpracującego z danym systemem, wybiera opcję zapłaty z portfela;
  • Następuje przejście na stronę systemu, gdzie ma miejsce zatwierdzenie transakcji i uwierzytelnienie użytkownika.

Popularną w Polsce formą mikropłatności są również krótkie wiadomości tekstowe (SMS) o podwyższonej płatności wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego. W odpowiedzi abonent otrzymuje specjalny kod, który umożliwia dostęp do żądanej usługi.

Mikropłatności w grach komputerowych[edytuj | edytuj kod]

Mikropłatności (zwane również mikrotransakcjami) są często wykorzystywane do pobierania opłat od graczy w grach typu free-to-play.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Kisiel: Internet a konkurencyjność banków w Polsce. Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2005