Milesina blechni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Milesina blechni
Ilustracja
Liść podrzenia żebrowca porażony przez Milesina blechni
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

rdze

Rząd

rdzowce

Rodzina

rdzakowate

Rodzaj

Milesina

Gatunek

Milesina blechni

Nazwa systematyczna
Milesina blechni (Syd. & P. Syd.) Arthur ex Faull
Annls. mycol. 8(5): 491 (1910)

Milesina blechni (Syd. & P. Syd.) Arthur ex Faull – gatunek grzybów z typu rdzowców (Pucciniales)[1]. Grzyb mikroskopijny, pasożyt obligatoryjny jodły i podrzenia żebrowca. Wywołuje u nich chorobę zwaną rdzą[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Milesina, Pucciniastraceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1903 r. Hans Sydow nadając mu nazwę Melampsorella blechni. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu Arthur i Faull w 1910 r.[1]

Synonimy:

  • Melampsorella blechni Syd. & P. Syd. 1903
  • Milesia blechni (Syd. & P. Syd.) Arthur 1922[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to pasożyt dwudomowy, którego żywicielami jest kilka gatunków jodeł (jodła pospolita, wonna i grecka) oraz paproć podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)[4]. Jest to rdza pełnocyklowa, wytwarzająca wszystkie 5 typowych dla rdzowców zarodników. Na jodłach wytwarzane są zarodniki typu ecjospora i spermogonium, na żywych liściach podrzenia żebrowca urediniospory, na obumarłych teliospory, z których na wiosnę rozwijają się bazydiospory. Te ostatnie dokonują infekcji pierwotnej na igłach jodeł[5]. Jodłom patogen nie wyrządza większej szkody[2].

Uredinia w postaci żółtych ziarenek na obydwu stronach liści podrzenia żebrowca. Urediniospory powstają w nich począwszy od sierpnia. Mają jajowaty kształt i otoczone są ścinką. Podczas deszczowej pogody uwalniają się z nich białe masy zarodników. Uredinispory są krótkie, odlegle brodawkowane, na krótkich i grubych trzoneczkach. Teliospory powstają na dolnej stronie obumarłych liści, pojedynczo w komórkach naskórka liścia. Teliospory o nieregularnym kształcie, cienkościenne, zbudowane z 1–70 komórek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2018-02-13] (ang.).
  2. a b Karol Manka, Fitopatologia leśna, Warszawa: PWRiL, 2005, ISBN 83-09-01793-6.
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2018-02-13] (ang.).
  4. a b Plant Parasites of Europe [online] [dostęp 2018-02-13] (ang.).
  5. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.