Miley Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miley Ray Stewart
Miley Armanda Ray Stewart
Słonko
Ilustracja
Miley Cyrus jako Miley Stewart
Pierwsze wystąpienie 1: Lilly, Do You Want to Know a Secret?
Ostatnie wystąpienie 101: Wherever I go
Twórca Michael Poryes
Rich Correll
Barry O'Brien
Grany przez (oryginalnie) Miley Cyrus
(młoda Miley) Ryan Newman
(dubbing polski) Julia Hertmanowska
Liczba odcinków 98/98 (Hannah Montana)
1/87 (Nie ma to jak hotel)
1/34 (Suite Life: Nie ma to jak statek)
Dane biograficzne
Rodzina Robson Teodoro Ray Stewart (ojciec)
Scarlette Ray Stewart (matka)
rodzeństwo: Jackson Hophy Ray Stewart
Inne informacje
Specjalność Hannah Montanha
Cyrus jako Hannah Montana w ramach trasy koncertowej Best of Both Worlds Tour.

Miley Ray Stewart (ur. 23 listopada 1992 w Crowley Corners, Tennessee) – tytułowa bohaterka serialu Hannah Montana oraz filmu Hannah Montana: Film. Jest zwykłą nastolatką, która po szkolnych zajęciach występuje pod przebraniem jako piosenkarka, Hannah Montana. W role Miley Stewart oraz Hannah Montany wcieliła się Miley Cyrus.

Casting na rolę Miley Stewart[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie główna bohaterka serialu miała nazywać się Chloe Stewart[potrzebny przypis]. Aby wytypować pasującą do roli dziewczynę, twórcy postaci zorganizowali casting. Kiedy jedenastoletnia Miley Cyrus przybyła na przesłuchania, dowiedziała się, że jest zbyt niska i młoda, żeby dostać rolę[1]. Rok po tym zdarzeniu producenci skontaktowali się z Cyrus i przydzielili jej rolę; zmieniono także imię głównej bohaterki na Miley Stewart. Zaproszono również Billy'ego Raya Cyrusa, mającego zagrać ojca Miley.

Miley Cyrus podczas kręcenia serialu w roli Miley Stewart.
Miley Cyrus w ramach trasy koncertowej Best of Both Worlds Tour.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Miley Stewart mieszka w Los Angeles z ojcem, który nazywa się Robby, a także bratem, Jacksonem, z którym często się kłóci. Jej mama, Susan Stewart, zmarła, gdy dziewczyna miała 10 lat. Stewarci sprowadzili się do Kalifornii z Tennessee, gdzie pozostała część ich rodziny: ciotka Pella, wujek Eryk, babcia Ruthie oraz znienawidzona kuzynka Luann. Dziewczyna ma też dwójkę zaufanych przyjaciół: Lilly Truscott oraz Olivera Okena. Przyjaciółki nienawidzą dwóch rówieśniczek ze szkoły: Amber i Ashley, które ciągle im dokuczają. Chcąc się odegrać, Miley załatwia Amber występ z Hannah Montaną w ramach konkursu i chce ją publicznie upokorzyć[2]. Ostatecznie nic nie robi, gdyż żal jej Amber, ponieważ ta zwierza się jej ze swoich problemów.

Życie miłosne[edytuj | edytuj kod]

Miley, jak każda nastolatka, przeżywa perypetie miłosne. W 1. sezonie serialu jednym z obiektów jej uczuć był chodzący z nią do szkoły gwiazdor - Jake Ryan. Nastolatkowie zaczynają się spotykać, jednak chłopak musi wyjechać, więc ich kontakt zostaje urwany. W 2. serii dziewczyna ponownie spotyka gwiazdora, który przychodzi i prosi o wybaczenie; po pewnym czasie Miley puszcza w niepamięć dawne krzywdy wyrządzone przez chłopaka i znów się z nim spotyka[3]. Jakiś czas później Jake zdradza jej jeden ze swoich sekretów i dziewczyna czuje się winna, że go oszukuje. Postanawia wyjawić mu swoją tajemnicę i zakłada przy nim perukę Hannah Montany. Ich związek nie przetrwał jednak długo, gdyż para kłóci się, a Jake wyjeżdża. 3. seria przynosi kolejne zmiany: Miley ponownie spotyka Jake'a i w tajemnicy przed ojcem znów się z nim spotyka. Aby zmusić go do akceptacji związku, wykorzystuje gitarzystę Jessego, któremu się podoba. Robby w końcu toleruje związek córki z aktorem, jednak dziewczyna nie przewiduje, że zakocha się w Jessym. Miley stoi przed trudnym wyborem, ale w ostateczności wybiera Jake'a[4]. W 4. sezonie w dalszym ciągu jej chłopakiem jest Jake, ale jej przyjaciele, Lilly i Oliver, odkrywają, że gwiazdor ją zdradził. Miley zrywa z nim, a kilka odcinków później zaczyna spotykać się z Jessym, dla którego zdjęła perukę Hannah i pokazała światu, kim jest.

Szkoła[edytuj | edytuj kod]

Miley nie uczy się najgorzej, chociaż ma problemy z biologią. Mimo tego nie poddaje się i znajduje sposoby na efektowne uczenie się. W czwartej serii ma problemy z uczęszczaniem do szkoły, spowodowane przez ojca, który nie zapisuje jej na czas. Wykorzystuje Hannah, aby chodzić do szkoły, aczkolwiek przeszkadzają jej wielbiący ją uczniowie. Dzwoni więc do prezydenta, który umożliwia jej dalszą edukację. Po ukończeniu szkoły średniej marzy, razem z Lilly, o dostaniu się na Stanford University, ale przeszkadza jej w tym bycie Hannah. Chęć uczęszczania na studia jest kolejnym powodem, dla którego wyjawia światu swój sekret.

Hannah Montana[edytuj | edytuj kod]

Hannah Montana to wielka gwiazda muzyki pop; wielbi ją mnóstwo dzieci na całym świecie, jednak nikt nie wie, że Hannah, to tak naprawdę Miley Stewart, która przebiera się za gwiazdę. Powodem, dla którego to robi, jest chęć posiadania normalnego życia, ale także rozwijanie talentu muzycznego i dzielenie się nim z resztą świata. O sekrecie dziewczyny wie jej rodzina, a także najbliżsi przyjaciele: Lilly[5] i Oliver[6]. Oboje często przebywają z Hannah Montaną, jednak idąc jej śladem, tworzą sobie nowe tożsamości: Lilly zostaje Lolą Luftnagle, a Oliver przybiera imię Mike Standley III.

Osoby wiedzące o sekrecie Miley[edytuj | edytuj kod]

 • Robby Ray Stewart – tata Miley.
 • Jackson Ray Stewart – brat Miley.
 • Lillian "Lilly" Truscott (Lola Luftnagle) – najlepsza przyjaciółka Miley i dziewczyna Olivera.
 • Oliver Oscar Oken (Mitchell Musso) – przyjaciel Miley i chłopak Lilly.
 • Roxy Roker – ochroniarka Miley.
 • Lesley "Jake" Rayan – chłopak, przyjaciel Miley.
 • Ciocia Dolly – ciocia, matka chrzestna Miley.
 • Babcia Ruthie Ray Stewart – matka Robby'ego.
 • Lekarz[7]
 • Larry[8]
 • Wujek Eryk – wujek Miley.
 • Policjant Diaria z córką[9]
 • Mieszkańcy Crowley Corners – całe miasteczko w Tennessee dowiedziało się o sekrecie w filmowej wersji serialu.
 • Fermin – mężczyzna, który był stylistą Hannah w pierwszym odcinku serialu.
 • Travis – kolega Miley, z którym chodziła do pierwszej klasy w Tennessee. O sekrecie dowiaduje się w filmowej wersji serialu.
 • Mama Lilly – wie, ponieważ była na koncercie Hannah.
 • Luann – kuzynka Miley.
 • Siena – dziewczyna Jacksona. Miley powiedziała jej prawdę po tym, jak dziewczyna trzykrotnie przyłapała ją w domu Stewartów w przebraniu Hannah.
 • Jessy – jest nowym chłopakiem Miley, dowiedział się w jednym z odcinków czwartego sezonu.
 • Cały świat – dowiaduje się o niej cały świat w ostatnich odcinkach serialu Hannah Montana Forever.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lifelong work pays off, says Miley Cyrus, 13
 2. Odcinek 17 The Idol Side of Me (Występ z gwiazdą).
 3. Odcinki 37 i 38 Achy Jakey Heart (Powrót Jake'a).
 4. Odcinki 81 i 82 He Could Be The One (Czy to właśnie ten?).
 5. Lilly dowiaduje się o sekrecie w 1 odcinku, Lilly, Do You Want to Know a Secret? (To nie ja).
 6. Oliver dowiaduje się o sekrecie w 2. odcinku, Miley Get Your Gum (Guma do żucia)
 7. Odcinek "I Am Hannah, Hear Me Croak"
 8. Odcinek "The Way We Almost Weren't"
 9. Odcinek "Gotowi do startu, nie jedź!", kiedy Miley musiała wyjawić im prawdę, gdyż była zamknięta w więzieniu z powodu posiadania dokumentów Hannah Montany.