Miodonka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miodula
Miodula, miodonka,miodunka

Miodonka, miodula lub miodunka – nazwa słynnej miodowej nalewki regionalnej o zawartości alkoholu zazwyczaj 38%. Wódka na bazie miodu jest popularnym napojem alkoholowym na Śląsku Cieszyńskim. W dniu 31 sierpnia 2006 roku wódka została wpisana na Listę produktów tradycyjnych[potrzebny przypis].

Historyczny przepis na miodulę[edytuj | edytuj kod]

  1. W łatwiejszy sposób przyrządzano miodule: do butelki wlewano pół na pół miód i spirytus. Od czasu do czasu należało wstrząsnąć butelką. Miodulę było trzeba odstawić na kilka dni w chłodne miejsce. Przepis ten nadal jest praktykowany, lecz napitek jest bardzo słodki i dodatek wody ten smak znacznie łagodzi. Ale są smakosze i takiej mioduli[1].
  2. Do butelki wlać jedną część miodu, jedną część przegotowanej wody i jedną część spirytusu. Odstawić i od czasu do czasu wstrząsnąć butelką. Im dłużej stoi, tym lepsza[2].
  3. Miód pszczeli płynny 1 szklanka, spirytus 1 szklanka, woda przegotowana 1 szklanka. Przestudzoną wodę połączyć z miodem, dokładnie wymieszać, po czym wlać spirytus. Miodulę przyrządzać w czystych słoikach lub butelkach i szczelnie zamykać. Wódka jest lepsza, jeśli przechowywana jest przez dłuższy okres[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daniel Kadłubiec, Płyniesz Olzo, 1972.
  2. Wera Sztabowa, Krupnioki i moczka, czyli gawędy o kuchni śląskiej, 1985.
  3. Elżbieta Łabońska, Śląska kucharka doskonała, 1989.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]