Misza (maskotka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Misza na radzieckim znaczku pocztowym
Misza niesiony ku niebu balonami na rosyjskim znaczku pocztowym

Misza (ros. Миша) – oficjalna maskotka Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie. Maskotka przedstawia uśmiechniętego brunatnego niedźwiadka o imieniu „Misza” (pełne imię maskotki: Michaił Potapycz Toptygin). Autorem koncepcji maskotki był rosyjski artysta-plastyk Wiktor Cziżykow.

Wyboru maskotki dokonano na drodze głosowania z udziałem 40 tysięcy widzów popularnego programu radzieckiej telewizji „W świecie zwierząt”. Telewidzowie głosowali za jeleniem, lisem i innymi zwierzętami, ale największą aprobatą cieszył się niedźwiadek o sylwetce atlety. 19 grudnia 1977 „Misza” został oficjalnie przedstawiony jako maskotka igrzysk olimpijskich w Moskwie.

Wybór niedźwiadka na maskotkę olimpijską nie był przypadkowy bowiem wiązał się z tradycją starorosyjską. W opowieściach i legendach ludowych często występuje motyw niedźwiedzia – uosobienia siły i odwagi. Niedźwiedzie były narodowym symbolem Związku Radzieckiego – są także współczesnej Rosji[1].

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Podczas ceremonii zamknięcia moskiewskich igrzysk na płycie Stadionu Łużniki pojawił się Misza podczepiony do wielkich kolorowych balonów, którego wypuszczono ku niebu wzbudzając tym zachwyt zgromadzonej publiczności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Rotkiewicz: Symbole i maskotki olimpijskie, Polski Komitet Olimpijski, Warszawa 2012, ​ISBN 978-83-7585-190-8​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]