Mitchellowie kontra maszyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mitchellowie kontra maszyny
The Mitchells vs. The Machines
Gatunek

animowany
fantastyka naukowa
przygoda

Rok produkcji

2021

Data premiery

22 kwietnia 2021 (USA)
30 kwietnia 2021 (Netflix)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Hongkong

Język

angielski

Reżyseria

Mike Rianda

Scenariusz

Mike Rianda
Jeff Rowe

Główne role

Abbi Jacobson
Mike Rianda
Danny McBride
Maya Rudolph
Eric Andre
Olivia Colman
Blake Griffin

Muzyka

Mark Mothersbaugh

Produkcja

Phil Lord
Christopher Miller

Kurt Albrecht

Wytwórnia

Columbia Pictures
Sony Pictures Animation
Lord Miller Productions

Dystrybucja

Netflix

Mitchellowie kontra maszyny (ang. The Mitchells vs. The Machines) – amerykańsko-hongkoński film animowany z 2021 roku w reżyserii Mike’a Riandy, wyprodukowany przez Columbia Pictures, Sony Pictures Animation i Lord Miller Productions. Głównym postaciom głosów użyczają: Abbi Jacobson, Mike Rianda, Danny McBride, Maya Rudolph, Eric Andre, Olivia Colman i Blake Griffin.

Film jest dostępny z polskim dubbingiem w serwisie Netflix od 30 kwietnia 2021.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film skupia się na relacjach na linii dzieci-rodzice. Katie, nastoletnia córka Mitchellów, dostaje się do wymarzonej szkoły filmowej i nie może się doczekać, kiedy wyprowadzi się z domu rodziców. Aby to uczcić, rodzice i młodszy brat Aaron zabierają ją na wycieczkę. Jednak plan rodziny się zmienia, gdy w świecie technologii zachodzą duże zmiany – smartfony są zastąpione przez roboty, które wkrótce opanują świat. Mitchellowie muszą ocalić siebie i świat zanim będzie za późno[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W maju 2018 roku Sony Pictures Animation poinformowało, że film zatytułowany The Mitchells vs. the Machines jest w trakcie rozwoju. Jego producentami zostali Phil Lord i Christopher Miller oraz Kurt Albrecht. Mike Rianda został zatrudniony na stanowisku reżysera oraz wspólnie z Jeffem Rowem do napisania scenariusza[4]. W lutym 2020 roku tytuł został zmieniony na Connected[2]. W maju poinformowano, że Mark Mothersbaugh skomponuje muzykę do filmu[5]. W styczniu 2021 roku płatny serwis streamingowy Netflix odkupił prawa do dystrybucji filmu na świecie, z wyjątkiem Chin, od Sony Pictures za 110 milionów dolarów[1]. Powrócono również wtedy do tytułu The Mitchells vs. the Machines[3].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Mitchellowie kontra maszyny zadebiutuje 30 kwietnia 2021 roku w serwisie Netflix[6].

Początkowo miał trafić do kin pod tytułem Connected, 18 września 2020 w Stanach Zjednoczonych[2]. Jednak wskutek pandemii COVID-19 Sony Pictures Releasing zdecydowało się na bezterminowe opóźnienie daty premiery[7], a w styczniu 2021 roku, na wycofanie filmu z dystrybucji kinowej i odsprzedanie praw do niego serwisowi Netflix[1].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 96% z 50 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,20[8]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 12 recenzji wyniosła 79 punktów na 100[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]