Przejdź do zawartości

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ
ilustracja
Dzień

25 marca

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Upamiętnia

zaginięcie Aleca Colletta w Bejrucie (1985)

Podobne święta

Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ (ang. International Day of Solidarity with Detained and Missing Staff Members) – święto obchodzone corocznie 25 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dzień 25 marca upamiętnia zaginięcie w 1985 roku w Bejrucie byłego dziennikarza i współpracownika ONZ Aleca Coletta, który pracował dla Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie[1]. Jego ciało znaleziono w Dolinie Bekaa w Libanie w 2009 roku[2].

W 2008 roku liczba aresztowanych, zatrzymanych i uprowadzonych pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych sięgała 40 osób[3].

Obchody są okazją do uświadomienia światu z jak ogromnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami zmaga się personel i siły pokojowe ONZ, a także współpracownicy z organizacji pozarządowych i dziennikarze wykonujący swoje obowiązki służbowe[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  • Dz.U. z 2003 r. nr 172, poz. 1671Konwencja o bezpieczeństwie personelu Organizacji Narodów Zjednoczonych i personelu współdziałającego, sporządzona w Nowym Jorku dnia 9 grudnia 1994 r.