Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ
Ilustracja
Dzień 29 maja
Państwa ONZ
Typ święta międzynarodowe
Podobne święta Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ – coroczne święto obchodzone 29 maja ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/129, w dniu 11 grudnia 2002, po oficjalnym wniosku Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 2003 roku, w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu (UNTSO) w 1948 roku w celu monitorowania zawieszenia broni po 1948 wojny izraelsko-arabskiej (Palestyna), która była pierwszą w historii misję pokojową ONZ[1].

Celem obchodów tego Międzynarodowego Dnia jest oddanie hołdu wszystkich kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych ONZ, za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. Dzień ten jest również okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w imię pokoju[2].

W swym przesłaniu 29 maja 2015 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon tak powiedział[3]:

Działania misji pokojowych ONZ są urzeczywistnieniem celu Karty Narodów Zjednoczonych, jakim jest „zjednoczenie swych sił dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Błękitne hełmy stały się ikoną Organizacji, a ich długoletnia praca i poświęcenie - symbolem nadziei dla milionów ludzi żyjących na terenach spustoszonych wojną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]