Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ
Ilustracja
Dzień

29 maja

Państwa

ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Podobne święta

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ – coroczne święto obchodzone 29 maja ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/129 z dnia 11 grudnia 2002 na oficjalny wniosek Ukraińskiego Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i rządu Ukrainy.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 2003 roku w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu (UNTSO) w 1948 roku w celu monitorowania zawieszenia broni po 1948 wojny izraelsko-arabskiej (Palestyna), która była pierwszą w historii misję pokojową ONZ[1].

Celem obchodów tego Międzynarodowego Dnia jest oddanie hołdu wszystkich kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych ONZ, za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. Dzień ten jest również okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w imię pokoju[2].

W swym przesłaniu 29 maja 2015 roku sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon powiedział[3]:

Działania misji pokojowych ONZ są urzeczywistnieniem celu Karty Narodów Zjednoczonych, jakim jest „zjednoczenie swych sił dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Błękitne hełmy stały się ikoną Organizacji, a ich długoletnia praca i poświęcenie - symbolem nadziei dla milionów ludzi żyjących na terenach spustoszonych wojną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]