Moduł (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Moduł, pakiet (ang. module, unit, package) – oddzielny twór, przeważnie w postaci osobnego pliku, zawierający zdefiniowany interfejs, a także implementacje typów wartości, klas, zmiennych, stałych oraz treści procedur i funkcji. Jest to podstawowy element koncepcji programowania modularnego pozwalający na podział kodu programu na funkcjonalne części i umieszczenie ich w osobnych modułach, które są ponadto niezależne i wymienne. Korzystanie z modułów jest również blisko związane z programowaniem strukturalnym i programowaniem zorientowanym obiektowo.

W językach programowania takich jak Java i Go czasami używa się pojęcia pakiet w znaczeniu moduł, w Pythonie pakiet jest zbiorem modułów, a od Java 9[1][2] moduł będzie oznaczał zbiór pakietów.

Moduł to również procedura, która realizuje w systemie komputerowym (np. ERP) jedną lub więcej funkcji przedsiębiorstwa lub części tych funkcji. W konsekwencji moduł będzie często wdrażany jako program komputerowy.

Duże, złożone programy można podzielić i ustrukturyzować za pomocą modułów. Może to być przydatne na wiele sposobów. Na przykład rozmiar modułów ma wpływ na gęstość uszkodzenia - jest to najmniejszy z wielkością modułu od 200 do 400 linii kodu. Projektowanie i definicja modułów i interfejsów jest częścią fazy projektowania w tworzeniu oprogramowania.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Java Module-System Requirements – DRAFT 12. Oracle. (ang.).
  2. Project Jigsaw. OpenJDK. (ang.).
  3. Y. Malaiya, J. Denton, Module size distribution and defect density, „Proceedings 11th International Symposium on Software Reliability Engineering. ISSRE 2000”, 2000, DOI10.1109/ISSRE.2000.885861 [dostęp 2022-09-07].