Moll Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moll Davis

Mary "Moll" Davis (ur. ok. 1648 w Westminsterze, zm. 1708), angielska śpiewaczka i aktorka, kochanka króla Karola II Stuarta. Według Samuela Pepysa była nieślubną córką pułkownika Howarda, lorda Barkeshire. Może tutaj chodzić o Thomasa Howarda, 3. hrabiego Berkshire.

Na początku lat 60. XVII w. została aktorką w Duke's Theatre Company. Wkrótce zyskała popularność jako aktorka, śpiewaczka i komediantka. Ok. 1667 r. poznała króla Karola II i wkrótce została jego kochanką. W 1668 r. zrezygnowała z występów. Rok później urodziła córką Karola, Mary Tudor. Wkrótce jednak jej romans z królem dobiegł końca. Karol przyznał dawnej kochance roczną pensję w wysokości 1000 funtów.

W grudniu 1686 r. poślubiła francuskiego muzyka i kompozytora Jamesa Paisible'a, członka prywatnego zespołu muzycznego króla Jakuba II. Wraz z mężem towarzyszyła królowi na wygnaniu w St Germain-en-Laye, ale w 1693 r. powróciła do Anglii, gdzie jej mąż został nadwornym kompozytorem księcia Jerzego Duńskiego. Zmarła w 1708 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • [1]
  • Pamiętniki Samuela Pepysa, t. IX
  • Brenda Ralph Lewis, The Mistresses of Charles II