Morderstwo rodziny Beverów w Broken Arrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Morderstwo rodziny Beverów w Broken Arrow
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce 709 Magnolia Court
Broken Arrow
Data 22 lipca 2015
Godzina 23:30
Liczba zabitych 5 osób
Liczba rannych 1 osoba
Sprawca Michael Bever
Robert Bever
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia35°58′10,2″N 95°47′27,8″W/35,969500 -95,791056

Morderstwo rodziny Beverów w Broken Arrow – pięciokrotne zabójstwo dokonane 22 lipca 2015 przy 709 Magnolia Court w Broken Arrow w stanie Oklahoma na członkach rodziny Bever[1][2][3].

Atak przeżyły dwie dziewczynki, które w chwili zdarzenia miały odpowiednio 2 lata i 13 lat. Ta ostatnia powiedziała policji, że napastnikami byli jej dwaj bracia, 18-letni Robert i 16-letni Michael[4][5]. Zostali oni następnie aresztowani i oskarżeni o pięć zabójstw pierwszego stopnia oraz napad i pobicie z zamiarem morderstwa[6][7][8][9].

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

22 lipca 2015 około godziny 23:30 do domu przy 709 Magnolia Court wezwano policję[10][11]. Telefon wykonał 12-letni Daniel Bever, który stwierdził, że jego brat atakuje rodzinę[12]. Zanim połączenie zostało przerwane, w tle były słyszalne krzyki, wyraźne poruszenie i niezidentyfikowany męski głos. Dyspozytorzy ustalili numer z którego dzwoniono i po nieudanej próbie skontaktowania się z ojcem, Davidem wysłali na miejsce funkcjonariuszy[11].

Gdy policjanci przybyli na miejsce, zobaczyli krew na werandzie domu. Zapukali do drzwi, po chwili usłyszeli głos wołający o pomoc i wdarli się do domu, gdzie natychmiast znaleźli krwawiącą 13-letnią Crystal Bever. Po wyprowadzeniu jej z domu funkcjonariusze odkryli Daniela Bevera i resztę ofiar, którzy już nie żyli[6][11][13]. Podczas późniejszego przesłuchania[14][15] Michael powiedział śledczym że miał zamiar pomóc swoim braciom i siostrom, jednak ostatecznie oszukał ich i w rezultacie pozwolił Robertowi ich zabić[14][15].

Crystal Bever przeżyła ten atak, ale została ciężko ranna. Zidentyfikowała dwóch swoich braci jako sprawców mówiąc, że zwabili ją do sypialni, po czym poderżnęli jej gardło i dźgnęli ją w brzuch i ramiona. Później została przewieziona do pobliskiego szpitala i przeszła operację. Jej stan określono jako poważny, ale stabilny. W domu znaleziono również żywą i zdrową dwuletnią dziewczynkę Autumn Bever. Ocalałe dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej.

Rodzice i troje dzieci zostało zasztyletowanych na śmierć. Na miejscu zbrodni znaleziono noże, siekiery i inną broń, a także sprzęt ochronny[6][8][16][17]. Funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że przynajmniej część znalezionej broni została użyta do zabójstw[18].

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Łącznie zamordowano pięć osób, a jedna osoba została ranna. Lekarz sądowy ustalił, że przyczyną śmierci były „wielokrotne zranienia ostrymi narzędziami”. Autopsje ujawniły, że ofiary zmarły między 22 a 23 lipca. Ustalono że ofiarami są[8][9][16][19]:

Zabici
 • David Bever, 52 lata (ojciec; zabity wskutek co najmniej 28 ran kłutych zadanych w tułów, twarz, szyję, lewe ramię oraz lewą rękę)
 • April Bever, 44 lata (matka; zabita w wyniku uderzenia tępym narzędziem oraz co najmniej 48 ran kłutych zadanych w głowę, szyję, tułów, ramiona i ręce)
 • Daniel Bever, 12 lat (syn; zabity wskutek dziewięciu ran kłutych zadanych w plecy, ramię i klatkę piersiową)
 • Christopher Bever, 7 lat (syn; zabity w wyniku sześciu ran kłutych zadanych w plecy, klatkę piersiową, ramię i podudzie)
 • Victoria Bever, 5 lat (córka; zabita w wyniku 18 ran kłutych zadanych w szyję, klatkę piersiową, plecy i ramię)
Ranni
 • Crystal Bever, 13 lat (córka; rozcięcie gardła i rany kłute brzucha oraz ramion)[17]
Osoby, które nie odniosły żadnych obrażeń
 • Autumn Bever, 2 lata (córka; w chwili zdarzenia spała w łóżeczku)[20]

Motywy i przeszłość podejrzanych[edytuj | edytuj kod]

Sąsiedzi zeznali, że rodzeństwo nie chodziło do szkoły; rodzice uczyli swoje dzieci w domu i uważnie je obserwowali, uniemożliwiając im przebywanie z innymi dziećmi[21][22][23]. Zauważyli także dziwne i niepokojące zachowania Roberta i Michaela Beverów[24].

Według zeznań Crystal Bever ich ojciec, David Bever znęcał się fizycznie i psychicznie nad nimi[25]. Robert Bever stwierdził, że oboje jego rodzice nienawidzili i obrażali zarówno jego samego, jak i całe rodzeństwo[17].

Robert Bever początkowo przyznał się do tego zabójstwa. Twierdził, że on i jego brat planowali tę zbrodnię już jakiś czas wcześniej, zamierzali też zastrzelić większą liczbę osób mając nadzieję, że ich „wyczyn” dorówna, a nawet przebije masakrę w Columbine High School w 1999 roku[26][27]. Później wyznał, że on i jego brat planowali rozczłonkować ciała swojej rodziny, umieścić je w pojemnikach i ukryć na strychu swojego domu. Stwierdził również, że planowali ukraść rodzinny samochód i zabić po pięć przypadkowych osób w różnych miejscach, aby ostatecznie osiągnąć liczbę co najmniej 50 osób[25][28]. Oficer przesłuchujący Roberta Bevera stwierdził, że Bever podziwiał seryjnych morderców, chciał zabijać ludzi także poza Oklahomą i osiągnąć liczbę sięgającą 100 lub więcej ofiar śmiertelnych[17].

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Po dokonaniu zbrodni obaj bracia uciekli z miejsca zdarzenia przez tylne drzwi domu i udali się na zalesiony obszar za posesją. Szybko zostali jednak odnalezieni przez oddział K9 i aresztowani. Ustalono także ich tożsamość. Mordercami okazali się 18-letni Robert Bever, najstarszy syn Davida i April Bever, oraz jego 16-letni brat Michael Bever. Robert Bever w chwili aresztowania był uzbrojony w nóż[11].

Jeden z braci „spontanicznie powiedział”, że plany zabójstw zapisane są na pendrivie który znajduje się w domu. Pendrive został później odnaleziony przez policję po drugim przeszukaniu posesji[29]. Znaleziono również sprzęt komputerowy i kamery monitoringu, które zdaniem śledczych mogły zarejestrować moment morderstwa, ponieważ znajdowały się w pobliżu miejsca, w którym odnaleziono ciała trzech ofiar[30]. Później ustalono, że bracia planowali nakręcić dwa filmy, jeden przedstawiający ciała ich rodziców i rodzeństwa, który mieli zamiar pokazać śledczym i prokuratorom, i drugi który chcieli umieścić w Internecie[28].

Władze nazwały te zabójstwa „najgorszym zdarzeniem przestępczym w historii Broken Arrow”. Bracia zostali oskarżeni o pięć zabójstw pierwszego stopnia oraz napad i pobicie z zamiarem morderstwa. 25 lipca władze ogłosiły, że Michael Bever może być sądzony jak osoba dorosła[7][31][32]. Zgodnie z amerykańskim prawem za morderstwo pierwszego stopnia można zostać skazanym na dożywotnie więzienie lub karę śmierci. Jednak prokurator okręgowy hrabstwa Tulsa oświadczył, że Michael Bever nie może otrzymać wyroku śmierci, ponieważ w chwili popełnienia czynu nie miał ukończonych 18 lat[33]. Adwokat Bevera podważał również konstytucyjność decyzji o sądzeniu Bevera jako osoby dorosłej, twierdząc, że jego klient umrze w więzieniu i że jest to w praktyce to samo, co kara śmierci. Próbował również argumentować, że Bever powinien być rehabilitowany, a nie więziony, jeśli był fizycznie i psychicznie maltretowany w domu, chociaż żadne dowody nie wskazywały, że w domu Beverów dochodziło do znęcania się[34].

Śledczy przyjrzeli się też przesyłce zawierającej łącznie 3000 sztuk amunicji, która prawdopodobnie została dostarczona 23 lipca[6][27][28]. Zaczęli również badać konta w mediach społecznościowych, należące do Roberta Bevera[35][36][37][38]. 6 lipca 2016 roku zgłoszono, że Robert Bever próbował popełnić samobójstwo w areszcie, wieszając się na prześcieradle[39]. Rzeczniczka biura szeryfa hrabstwa Tulsa, Casey Roebuck, powiedziała, że próba samobójcza, do której doszło 17 czerwca tego roku, została odkryta przez strażnika podczas rutynowej kontroli bezpieczeństwa. Personel medyczny odciął go i sprawdził czy nic mu nie jest stwierdzając, że nie odniósł poważnych obrażeń. Następnie poddano go stałej obserwacji[39].

W połowie lutego 2017 rada miejska Broken Arrow ogłosiła plan zebrania pieniędzy na zakup domu rodzinnego Beverów za pośrednictwem Tulsa Community Foundation. Planowano go zburzyć, a w jego miejsce utworzyć ogród i park pamięci pod nazwą The Bever Family-First Responders Memorial Park[40][41]. Dom został jednak zniszczony w pożarze, do którego doszło 18 marca 2017[42]. 27 marca 2019 roku ogród i park zostały poświęcone ofiarom morderstwa podczas oficjalnej ceremonii[43].

Postępowanie sądowe[edytuj | edytuj kod]

Bracia zostali doprowadzeni do sądu 3 sierpnia 2015[44][45]. Postawiono im zarzuty jednak nie przyznali się oni do winy. Wstępna rozprawa została wyznaczona na 28 października 2015[46]. Po kilkukrotnej zmianie daty tej rozprawy ustalono, że odbędzie się ona 23 lutego 2016[47].

Robert Bever ostatecznie przyznał się do wszystkich zarzutów i został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego[48]. Proces Michaela Bevera rozpoczął się 16 kwietnia 2018[49]. 9 sierpnia 2018 Michael Bever został skazany na pięciokrotne dożywocie z możliwością zwolnienia warunkowego[50][51][52]. Obecnie pierwszy z braci, Robert przebywa w Joseph Harp Correctional Center, a Michael w Lexington Correctional Center[53][54][55].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Shamar Walters i inni, Five Found Dead in Broken Arrow, Oklahoma; Two Teen Relatives Detained, NBC News [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 2. Alexander Smith, Broken Arrow, Oklahoma, Family Stabbings Stun Quiet Neighborhood, NBC News [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 3. Raport policyjny dotyczący zdarzenia.
 4. Report: Survivor, 13, Identified Brothers As Killers In Broken Arrow Quintuple Murder, News On 6, 17 marca 2019 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-17].
 5. Girl Who Survived Family Massacre ID'd Brothers as Attackers, Police Say, NBC News [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 6. a b c d Broken Arrow police name suspect in quintuple homicide, Fox23, 24 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-24].
 7. a b Five Murder Charges Filed Against Brothers In Broken Arrow Family Killings, News On 6, 28 marca 2019 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-28].
 8. a b c Autopsies: Oklahoma Family of 5 Stabbed Dozens of Times, Public Radio Tulsa, 1 lutego 2016 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-01].
 9. a b Autopsy reports release details of Bever homicide, KOKI [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 10. Oklahoma girl, 13, reportedly named brothers as assailants who fatally stabbed parents, 3 sibilngs, Fox News, 29 listopada 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-29].
 11. a b c d Documents, 911 call notes from Broken Arrow quintuple homicide released, KJRH, 9 sierpnia 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-09].
 12. Police were alerted to 709 Magnolia Court by a 911 phone call made by Daniel Bever, 12, who stated his two brothers, Robert and Michael, were attacking the family. Daniel was later stabbed 9 times and killed. 5 people died total.. Reddit [dostęp 2020-09-13].
 13. Oklahoma girl, 13, reportedly named brothers as assailants who fatally stabbed parents, 3 sibilngs, Fox News, 29 listopada 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-29].
 14. a b Regina F. Graham, Oklahoma teens charged with killing family due in court, Mail Online, 23 lutego 2016 [dostęp 2020-09-13].
 15. a b Robert And Michael Bever Teen Killers Murder Family In Oklahoma, My Crime Library, 7 października 2019 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 16. a b Police In Oklahoma Say Motive Unclear In 5..., WTVF, 26 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 17. a b c d Testimony: BA Murder Suspect Robert Bever Wanted To Kill 100+ People, News On 6, 19 listopada 2019 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-19].
 18. Teen brothers allegedly used knives, hatchet to kill parents, siblings, WTVR, 27 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 19. ME's Office Releases Additional Victims' Names In Broken Arrow Quintuple Murder, News On 6, 11 października 2016 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-11].
 20. Episode 120 from Sword and Scale, Stitcher [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 21. Latest: 2 dead identified as parents; adult son is suspect, New Jersey Herald, 24 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-24].
 22. Sinclair Broadcast Group, Police Release Names of Parents, Suspect in Broken Arrow Murders, KTUL, 23 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13].
 23. Tulsa suburb struggles to cope with horrors found in home, ABQ Journal [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 24. Oklahoma suburb searching for answers after fatal stabbings, AP NEWS [dostęp 2020-09-13].
 25. a b Robert Bever: Oklahoma Teen Who Slaughtered Family Laughs While Describing It, Inquisitr [dostęp 2020-09-13].
 26. Who is Robert Bever?, KTUL, 23 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13].
 27. a b Oklahoma brothers accused in family murder reportedly planned more attacks, Fox News, 4 października 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-04].
 28. a b c Cops: Brothers killed family as part of mass murder plot; wanted fame, CBS News [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 29. Search warrant in Broken Arrow Bever family homicide points to killing plan on thumb drive in house, KJRH, 11 sierpnia 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-11].
 30. Docs: Okla. family's stabbing deaths may have been recorded, CBS News [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 31. Justin Juozapavicius, Oklahoma 16-year-old to be charged as adult in stabbings, The Big Story, 31 stycznia 2016 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-31].
 32. Justin Juozapavicius, Prosecutor: 16-year-old will be charged as adult in stabbing deaths of parents and 3 siblings, US News, 25 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13].
 33. Brothers Charged With 5 Counts of Murder in Stabbing Deaths, ABC News, 2 sierpnia 2015 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-02].
 34. Appeals Court: Younger Bever Brother To Be Tried As Adult, News On 6, 23 września 2016 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-23].
 35. Broken Arrow police scour social media for clues to family stabbings motive, „The Guardian”, 25 lipca 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 36. Dylan Goforth, Cary Aspinwall, Ziva Branstetter, Social media posts give clues to teen suspect in Broken Arrow slayings, The Frontier, 23 lipca 2015.
 37. Oklahoma police scour teen's social media after deaths, ExpressNews.com, 24 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 38. Police Turn to Social Media to Figure Out Why a Teenager Stabbed His Family to Death, TheBlaze, 25 lipca 2015 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 39. a b Corey Jones, Robert Bever attempted to hang himself in Tulsa Jail cell, Tulsa World, 24 lipca 2020 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-24].
 40. Jessica Remer and Kimberly Jackson, Bever family's Broken Arrow home to be razed, replaced with memorial garden, KTUL, 23 lutego 2017 [dostęp 2020-09-13].
 41. Memorial To Replace Bever Family's Broken Arrow Home, News On 6, 28 marca 2019 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-28].
 42. David Griffin, Vacant Bever Family Home Destroyed By Fire, News On 6 [dostęp 2020-09-13].
 43. Harrison Grimwood, Broken Arrow city officials dedicate Reflection Park after Bever killings, Tulsa World, 25 lipca 2020 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-25].
 44. Bever homicides: A timeline of events from the murders in 2015 to the brothers' convictions, Tulsa World, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-01].
 45. Court Date Set For Teen In Broken Arrow Quintuple Murder, News On 6, 15 marca 2019 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-15].
 46. Tess Maune, Bever Brothers Plead Not Guilty In Murders Of Broken Arrow Family, News On 6, 4 marca 2016 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
 47. Broken Arrow killings: Preliminary hearing rescheduled for Bever brothers, Oklahoman.com, 13 stycznia 2016 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 48. Jonathan Greco, Robert Bever sentenced to life without parole in killing of family, KOCO, 14 stycznia 2017 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-14].
 49. Trial begins for Oklahoma accused of killing family members, AP NEWS, 16 kwietnia 2018 [dostęp 2020-09-13].
 50. Associated Press, The Latest: Life with parole for son in fatal stabbings, Yahoo News, 9 sierpnia 2018 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 51. Reece Ristau, Michael Bever gets five consecutive life sentences in slayings of five family members, Tulsa World, 10 sierpnia 2018 [dostęp 2020-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-10].
 52. Jessica Remer, Judge sentences Michael Bever to life in prison for killing family, KTUL, 9 sierpnia 2018 [dostęp 2020-09-13].
 53. Robert And Michael Bever Teen Killers Murder Family In Oklahoma, My Crime Library, 7 października 2019 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 54. Robert Bever accused of assault on staff at correctional center, KJRH, 17 lipca 2019 [dostęp 2020-09-13] (ang.).
 55. David Griffin, Robert Bever Tries To Attack Prison Staff With 'Sharpened Instrument,' Report States, News9 [dostęp 2020-09-13].