The Guardian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Guardian
The Guardian.png
Logo dziennika „The Guardian”
Częstotliwość dziennik
Kraj Wielka Brytania
Wydawca Guardian Media Group
Pierwsze wydanie 5 maja 1821 jako The Manchester Guardian
Redaktor naczelny Katharine Viner
Średni nakład ok. 400 tys. egz.
Format 315 × 470 mm (midi, berliner)
ISSN 0261-3077
Strona internetowa

The Guardiandziennik brytyjski o poglądach centrolewicowych[1], przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy[2], wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

Opis[edytuj]

Założony w 1821 w Manchesterze (jako tygodnik Manchester Guardian), od 1961 również w Londynie. Wychodzi od poniedziałku do soboty. Zawiera obszerny dział międzynarodowy, zajmuje się też tematyką literacko-artystyczną. Jest pierwszym brytyjskim dziennikiem wydanym całkowicie w kolorze. Jego siostrzaną gazetą jest wydawany w niedzielę The Observer.

W wyborach parlamentarnych w roku 2010 poparł Liberalnych Demokratów[3], jednocześnie zalecał głosowanie taktyczne przeciwko Partii Konserwatywnej.

Guardian Media Group wydaje też międzynarodowy tygodnik The Guardian Weekly, zawierający wybrane artykuły z pism The Guardian i The Observer, a także amerykańskiego The Washington Post i francuskiego Le Monde.

Ze względu na częste literówki, The Guardian bywa niekiedy nazywany The Grauniad – z tego względu gazeta zarejestrowała adres grauniad.co.uk, który przekierowuje na stronę internetową dziennika[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]