Morison International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morison International (MI) – międzynarodowe stowarzyszenie firm świadczących usługi w zakresie audytu, księgowości, doradztwa podatkowego, prawnego i finansowego, założone w 1990 roku. Członkami Morison International (MI) jest 95 firm w 69 krajach[1]. Status Morison International jako stowarzyszenia jest zgodny z Kodeksem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) i dyrektywą Unii 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych Unii Europejskiej.

W rankingu International Accounting Bulletin (IAB) MI zajmuje 9 miejsce na świecie wśród stowarzyszeń firm sektora rewizji finansowej. W roku 2013 łączny obrót wszystkich firm członkowskich wyniósł 772,9 mln USD[2].

W marcu 2012 MI zwyciężył w rankingu IAB w kategorii „Association of the Year” (Stowarzyszenie Roku) oraz „Rising Star Association” (Stowarzyszenie – Wschodząca Gwiazda)[3].

Stowarzyszenie otrzymało również nominację w kategorii „Consultancy of the Year” (Firma Konsultingowa Roku): Hansen Holm – Członek Morison International w Ekwadorze[4].

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie jest spadkobiercą dzieła Waltera Morisona (ur. 26 listopada 1919, zm. 26 marca 2009), pilota Royal Air Force i jeńca wojennego, który został wysłany do oflagu w Colditz za próbę uprowadzenia samolotu Luftwaffe w czasie II wojny światowej[5].

Po wojnie uzyskał tytuł biegłego rewidenta w Institute of Chartered Accountants in England & Wales. Odbył aplikację w firmie Morison założonej przez wuja jego ojca. Następnie pracował w firmie Coopers Broos, która została przekształcona w Cooper & Lybrand. Powrócił do firmy rodzinnej Morison Stoneham, którą przeprowadził jako partner zarządzający przez okres wielkich zmian w latach 1960–1981. Firma Morison Stoneham była firmą założycielską MI[6].

Morison International w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Morison Finansista założona w 1989 roku, jest polską grupą audytorsko-doradczą z siedzibą w Poznaniu.

Do roku 2000 firma występowała jako „Finansista”. Po wejściu w struktury Morison International przyjęła nazwę „Morison Finansista”[7].

Spółki wchodzące w skład grupy MORISON FINANSISTA oferują obsługę w zakresie audytu finansowego, badania sprawozdań finansowych, doradztwa gospodarczego, inwestycyjnego, fuzji i przejęć, doradztwa podatkowego, obsługi prawnej, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz kadr i płac.

Spółką wiodącą w grupie jest spółka Morison Finansista Audit. Spółka została wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, prowadzoną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów, pod nr 255[8]. Morison Finansista Audit zwyciężyła w rankingu BOOK OF LISTS 2014/2015 tygodnika Warsaw Business Journal uzyskując I miejsce w kategorii Auditing and Accounting Companies (Small & Micro enterprises)[9][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morison Intarnational Statistics (ang.). Morison International.
  2. Morison Intarnational Members (ang.). Morison International.
  3. IAB 2012 AoY (ang.).
  4. Consultancy of the Year – Hansen Holm & Co. (ang.). Morison International.
  5. Flight Lieutenant Walter Morison, Telegraph.co.uk [dostęp 2016-03-03].
  6. businessweek: Company Overview of Morison Stoneham (ang.). BusinessWeek.
  7. O Nas Morison Finansista (pol.). Morison.
  8. Podmioty badające JZP (pol.). Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.
  9. Auditing and Accounting Companies. „BOOK of LISTS 2014/2015”, s. 10, 2014. Warszawa: Valkea Media S.A.. 
  10. Monika Brysiak: TOP SPOTS in BOOK OF LISTS 2014/2015 (ang.). www.issuu.com. [dostęp 2015-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Morison Finansista grupa.