Przejdź do zawartości

Morze w Bretanii (obraz Władysława Ślewińskiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Morze w Bretanii
Ilustracja
Morze w Bretanii
Autor

Władysław Ślewiński

Rodzaj

obraz marynistyczny

Data powstania

1904

Medium

olej na płótnie

Wymiary

57,5 cm × 82,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Kraków

Lokalizacja

Muzeum Narodowe

Morze w Bretanii, znany też jako Belle Isleobraz polskiego malarza Władysława Ślewińskiego namalowany w 1904 roku, przykład symboliczno-romantycznego nurtu w twórczości artysty[1].

Obraz przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie (nr inwentarzowy MNK II-b-908), gdzie trafił w 1920 roku jako dar. Jest częścią ekspozycji „Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku” w głównym gmachu muzeum[1].

Obraz wykonany jest techniką olejną. Jego wymiary wynoszą – wysokość: 57,5 cm, szerokość: 82,5 cm (z ramą – wysokość: 74 cm, szerokość: 99 cm, głębokość: 8 cm[1].

Tematyka marynistyczna w obrazach Ślewińskiego

[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojego pobytu we Francji Władysław Ślewiński odwiedził Bretanię, gdzie po raz pierwszy zobaczył morze (1889 rok). Widok ten zrobił na artyście wielkie wrażenie. Od tego czasu Ślewiński tworzył dzieła o tematyce marynistycznej. Na obrazach przedstawiał najczęściej morze wzburzone, targane wichrami, rozbijające się o przybrzeżne skały[1].

Morze w Bretanii jest obrazem nasyconym ekspresją i grozą morskiego żywiołu. Kolorystyka jest ograniczona do brązów, błękitów oraz bieli, co podkreśla surowość krajobrazu. Dużą uwagę poświęcił artysta na oddanie nastroju i wrażenia. Obraz zaliczany jest do symboliczno-romantycznego nurtu w marynistycznej twórczości Ślewińskiego[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Urszula Kozakowska-Zaucha, Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Krakowie - Morze w Bretanii Nr inw.: MNK II-b-908 [online].