Moszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moszawa Jokne’am

Moszawa (hebr. מושבה, moszavot; pol. kolonia) – mała spółdzielnia rolnicza w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Moszawot są najstarszym rodzajem nowożytnych żydowskich osad rolniczych w Palestynie. Pierwsze moszawoty były zakładane pod koniec XIX wieku w czasie pierwszej alii. Pierwszy moszawot to założona w 1878 roku Petach Tikwa, nazywana czasami „matką” (Em Moszawot Ha-Moszawot)[1][2]. Kolejnymi były: Riszon le-Cijjon, Rosz Pina, Zichron Ja’akow i Jesud ha-Ma’ala, a następnie Hadera, Netanja i Rechowot. Pierwotnie były to osady rolnicze, jednak stopniowo w XX wieku przekształciły się w osady miejskie[3]. Wiele z tych osad było związanych z działalnością barona Edmonda de Rothschilda. W latach 30. XX wieku dominującą formą tworzonych osad rolniczych stały się kibuce i moszawy. Po powstaniu w 1948 roku państwa Izrael, moszawot nie został uznany za oficjalną kategorię osady wiejskiej. Z tego powodu istniejące moszawoty przekształcono w samorządy lokalne lub miasta. Dopiero w latach 80. XX wieku powstał nowy moszawot – Kidmat Cewi na Wzgórzach Golan[4].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od kibuców i moszawów wszystkie grunty i nieruchomości znajdują się w rękach prywatnych, a działalność spółdzielcza dotyczy jedynie pracy. W innych dziedzinach członkowie moszawot mają zupełną swobodę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moshava. [w:] Zionism and Israel – Encyclopedic Dictionary [on-line]. [dostęp 2012-10-25]. (ang.).
  2. Dov Weintraub, Moshe Lissak, Y. Azmon: Moshava, kibbutz, and moshav: patterns of Jewish rural settlement and development in Palestine. Cornell University Press, 1969, s. 32-68. [dostęp 2012-10-25]. (ang.).
  3. Israel Pocket Library – Society. Jerusalem: Keter Books, 1974, s. 63. ISBN 0-7065-1323-1.
  4. Kidmat Cvi. [w:] Golan [on-line]. [dostęp 2012-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-20)]. (hebr.).