mp3PRO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mp3PRO – algorytm kompresji audio (również kodek), który rozszerza format MP3 o techniki replikacji pasma częstotliwościowego (SBR) opracowany z myślą o zachowaniu jak najlepszej jakości dźwięku przy niskich przepływnościach. Zapewnia on około dwukrotnie efektywniejszą kompresję dźwięku w porównaniu ze zwykłym MP3, a jednocześnie pozwala na zachowanie wyższej jakości słyszalnej.

Kompatybilność[edytuj | edytuj kod]

Format mp3PRO był popularny na początku pierwszej dekady XXI wieku. Obecnie nie jest już rozwijany. Odtwarzanie tego formatu w pełnej jakości jest możliwe tylko pod systemem Windows za pomocą dedykowanego odtwarzacza jakim jest program JetAudio lub Winamp po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki. W przeszłości niektóre sprzętowe odtwarzacze MP3 firmy Thomson również wspierały ten format.

Plików zapisanych w formacie mp3PRO można słuchać także za pomocą każdego odtwarzacza, który obsługuje zwykłe pliki MP3, a nie posiada dekodera mp3PRO. Jednak w takim wypadku częstotliwość próbkowania odtwarzanego dźwięku jest zawsze dwukrotnie niższa od oryginalnej, co objawia się brakiem wysokich tonów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]