Przejdź do zawartości

Mrówkolew wydmowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mrówkolew wydmowy
Myrmeleon bore
(Tjeder, 1941)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

sieciarki

Rodzina

mrówkolwowate

Rodzaj

Myrmeleon

Gatunek

mrówkolew wydmowy

Synonimy
  • Grocus bore Tjeder, 1941
  • Morter bore (Tjeder, 1941)

Mrówkolew wydmowy (Myrmeleon bore) – euroazjatycki, kserotermiczny gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae), podobny do szeroko rozprzestrzenionego w Europie m. pospolitego (Myrmeleon formicarius), a także do m. południowego (Myrmeleon inconspicuus) ze środkowej i południowej części tego kontynentu.

Zasięg występowania M. bore obejmuje część Europy oraz palearktyczną część Azji – od Niemiec, Austrii i Włoch, poprzez Skandynawię i Rosję, po Japonię, Wyspy Kurylskie[1] i Tajwan. W Polsce występuje od niedawna, lokalnie[2]. Został stwierdzony po 1990 roku na trzech stanowiskach – na Pustyni Błędowskiej oraz dwóch innych w północno-zachodniej części kraju[3].

Jest związany z terenami piaszczystymi, głównie z nadmorskimi i śródlądowymi wydmami. Spotykany jest też w lasach iglastych[1][3]. Larwy budują w piasku pułapki. Imagines pojawiają się od czerwca do sierpnia[3].

Długość skrzydeł dorosłego osobnika wynosi ok. 27 mm, a ich rozpiętość 55–69 mm – nieco mniej niż u m. pospolitego[1].

Gatunek tej sieciarki jest narażony na wyginięcie ze względu na niestabilność zajmowanych siedlisk, głównie ich zarastanie i niszczenie, a także poprzez regulację rzek. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt został zaliczony do kategorii EN (gatunki bardzo wysokiego ryzyka)[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c L. Abraham, Z. Papp. Myrmeleon bore (Tjeder, 1941) in Hungary (Planipennia, Myrmeleontidae). „Neuroptera International”. 6 (3), s. 137-139, 1991. (ang.). 
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. a b c d Roland Dobosz: Polska Czerwona Księga Zwierząt: Myrmeleon (Morter) bore (Tjeder, 1941). Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 2010-10-30].