Mulholland Drive (Los Angeles)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Mulholland Drive
Góry Santa Monica
Ilustracja
Tabliczka z nazwą ulicy
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Los Angeles
Długość 33,8 km (21 mil)[1]
Położenie na mapie metropolii Los Angeles
Mapa lokalizacyjna metropolii Los Angeles
ulica Mulholland Drive
ulica Mulholland Drive
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
ulica Mulholland Drive
ulica Mulholland Drive
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
ulica Mulholland Drive
ulica Mulholland Drive
Ziemia34°07′23,5″N 118°23′21,2″W/34,123192 -118,389212

Mulholland Drive – ulica w hrabstwie Los Angeles i hrabstwie Ventura biegnąca z zachodu na wschód położona we wschodniej części Gór Santa Monica. Zachodnia część drogi biegnąca przez słabo zurbanizowane obszary w górach znana jest jako Mulholland Highway. Droga znana ta jest z wielu filmów, w tym z nazwanego jej imieniem filmu Mulholland Drive w reżyserii Davida Lyncha.

Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska zasłużonego dla rozwoju Los Angeles inżyniera Williama Mulhollanda. Główna jej część pomiędzy przełęczą Cahuenga (Cahuenga Pass) a przełęczą Sepulveda (Sepulveda Pass) została zbudowana w 1924 roku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Wschodnim krańcem Mullholland Drive jest skrzyżowanie z Sepulveda Boulevard, następnie droga serpentynami przebiega górami na zachód wzdłuż punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Na zachód od skrzyżowania z Encino Hills Drive staje się drogą bitą. Na większości tego odcinka nie jest dopuszczony ruch samochodowy. Ponownie drogą asfaltową staje się od skrzyżowania z Topanga Canyon Boulevard, po czym rozdziela się na Mulholland Drive i Mulholland Highway. Kończy się na skrzyżowaniu z Drogą Stanową Nr 101 (Ventura Freeway). Mulholland Highway liczy sobie około 80 km i biegnie górami Santa Monica do skrzyżowania z Kalifornijską Drogą Stanową nr 1 (Pacific Coast Highway).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Rodolphe Shaping the City: Studies in History, Theory and Urban Desiggn, Psychology Press, 2003, s. 120. ​ISBN 978-0-415-26189-0
Panorama Los Angeles z Mulholland Drive
Przebieg Mulholland Drive i Mulholland Highway

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]