Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu
Ilustracja
Historia Trzęsacza w trzeciej sali
Państwo

 Polska

Miejscowość

Trzęsacz

Adres

ul. Klifowa 3 B
72-344 Trzęsacz

Data założenia

2000

Położenie na mapie gminy Rewal
Mapa konturowa gminy Rewal, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu”
Ziemia54°04′36,650″N 14°59′31,986″E/54,076847 14,992218
Strona internetowa
Multimedialna prezentacja przedstawiająca proces abrazji na przestrzeni lat
Podwodny świat Neptuna

Multimedialne Muzeum na Klifie – muzeum znajdujące się w Trzęsaczu otwarte w maju 2014 roku. Prezentuje historię i legendy na temat Trzęsacza i ruin kościoła pw. św. Mikołaja oraz informacje geograficzne o 15. południku, który przebiega przez Trzęsacz. Mieści się 50 m od zabytkowych ruin kościoła w Trzęsaczu. Jest czynne dla zwiedzających przez cały rok[1].

Muzeum na Klifie powstało w 2000 r., jego założycielem był mieszkający w Trzęsaczu w latach 1998–2006 Władysław Jagiełło. W maju 2014 roku nastąpiło jego ponowne otwarcie po kilkumiesięcznej modernizacji. Muzeum zyskało nową nazwę – Multimedialne Muzeum na Klifie im. Władysława Jagiełły, a jego wnętrze zostało całkowicie odmienione. Multimedialne sale wypełnione zostały prezentacjami, filmami animowanymi, podkładem dźwiękowym i projekcjami. Dzięki nowoczesnym technologiom połączono świat baśni i legend z geograficznymi i historycznymi faktami na temat Trzęsacza i kościoła. Dla dzieci stworzono odrębną ścieżkę dźwiękową, która ma za zadanie bawić i uczyć. Głosu do animowanych filmów użyczyli Małgorzata Foremniak i Radosław Pazura[2]. W muzeum dostępna jest niemiecka ścieżka językowa, która umożliwia zwiedzanie zagranicznym turystom.

Ekspozycja w muzeum podzielona jest na sale, z których każda podejmuje inny rozdział z historii Trzęsacza. Kolejno przedstawiana jest historia, legendy, proces abrazji, znaczenie 15. południka, stref czasowych, życie mieszkańców Trzęsacza sprzed 600 lat[3]. Multimedialna projekcja głębin morza, animowana legenda o Zielenicy opowiadana przez Neptuna, multimedialny pokaz ostatnich chwil budowli na klifie oraz proces niszczenia samego klifu (proces abrazji). Każda sala wypełniona jest efektami dźwiękowymi wprowadzającymi w nastrój adekwatny do przedstawianego wydarzenia. Wnętrza sal uzupełnione zostały makietami, pocztówkami oraz autentycznymi fragmentami omawianego zabytku takimi jak klamka, czy drewniane belki stropowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum na Klifie. [dostęp 2023-02-19]. (pol.).
  2. Muzeum na Klifie. „Kurier Szczeciński”. 
  3. Przewodnik turystyczny po wybrzeżu. Copernicus, 2014.