Mur Chiński (informatyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mur chiński – pojęcie z zakresu informatyki, odnoszące się do sposobu tworzenia oprogramowania z wykorzystaniem inżynierii wstecznej.

Polega on na stworzeniu dwóch niezależnych grup programistów, w których pierwsza tworzy dokumentację na podstawie kodu źródłowego odzyskanego za pomocą inżynierii wstecznej, a druga pisze nowy program na podstawie utworzonej dokumentacji.

Pierwsza grupa nigdy nie pisze nowego kodu, a druga nigdy nie widzi kodu pierwotnego. Metoda ta oddziela nowy kod od starego przez co są to całkowicie nie powiązane programy.

Dzięki zastosowaniu tej techniki można pominąć zarzuty o wykorzystanie fragmentów kodu źródłowego dotychczasowych programów w nowych projektach, co jest dość częstym zarzutem wobec otwartego oprogramowania stawianym przez firmy informatyczne tworzące oprogramowanie zamknięte jak np. Microsoft.

W celu dodatkowego zabezpieczenia przed tego typu zarzutami, niektórzy tworzący oprogramowanie tą metodą, np. twórcy systemu operacyjnego ReactOS, przeprowadzają również audyt swojego kodu źródłowego.