Murenoszczuk bagio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Murenoszczuk bagio
Muraenesox bagio[1]
(Hamilton, 1822)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd węgorzokształtne
Rodzina murenoszczukowate
Rodzaj Muraenesox
Gatunek murenoszczuk bagio
Synonimy
  • Muraena bagio Hamilton, 1822
  • Muraenesox yamaguchiensis Katayama & Takai, 1954

Murenoszczuk bagio[2] (Muraenesox bagio) – gatunek ryby węgorzokształtnej z rodziny murenoszczukowatych (Muraenesocidae). Poławiany gospodarczo.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Przybrzeżne i szelfowe wody tropikalnej strefy Oceanu Indyjskiego i środkowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Spotykany w lagunach, zatokach i estuariach. Przebywa nad dnem mulisto-piaszczystym[2], na głębokościach do 100 m[3].

Cechy morfologiczne[edytuj | edytuj kod]

Ciało silnie wydłużone, węgorzowate, w przekroju owalne, w części ogonowej bocznie spłaszczone. Brak łusek. Pysk dość długi. Szczęka nieznacznie wystaje przed żuchwą. W linii bocznej 35–38 otworów sensorycznych, liczonych od głowy do odbytu. Górna część ciała jest ciemnoszara a boki szarostalowe[2].

Długość ciała przeważnie mieści się w przedziale 70–150 cm. Najdłuższe odnotowane osobniki mierzyły 200 cm[2][3] i ważyły około 7 kg[3].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Murenoszczuk bagio jest gatunkiem aktywnym głównie w nocy. Jego pokarm stanowią mniejsze ryby, mięczaki i skorupiaki, które chwyta przy dnie[2][3].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Jest to gatunek poławiany gospodarczo różnymi metodami. Znany jest z tego, że potrafi zaatakować rybaków lub wędkarzy, którzy go wyłowili[3]. Jego mięso jest białe i tłuste, o dużych wartościach odżywczych. Do konsumpcji używane jest świeże lub przetworzone[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muraenesox bagio, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 230–231. ISBN 83-215-2103-7.
  3. a b c d e Muraenesox bagio. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 18 lutego 2013]