Murzyłka dwuskrzydła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Murzyłka dwuskrzydła
Cloeon dipterum[1]
Linnaeus, 1761
Dojrzała samica
Dojrzała samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd jętki
Podrząd Furcatergalia
Infrarząd Pisciforma
Rodzina Baetidae
Rodzaj Cloeon
Gatunek murzyłka dwuskrzydła

Murzyłka dwuskrzydła (Cloeon dipterum) – gatunek owada z rodziny murzyłkowatych z rzędu jętek. Występują w niemal całej Europie i w znacznej części strefy umiarkowanej Azji. Zostały także zawleczone do Ameryki Północnej, gdzie stwierdzono ich występowanie od drugiej połowy XX wieku[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Imago

Są to owady o bardzo zmiennym ubarwieniu i rozmiarach[3], co przyczyniło się do wielu problemów w oznaczaniu tego taksonu i spowodowało powstanie wielu synonimów taksonomicznych opisujących ten sam gatunek[1]. Jest to niewielka jętka: przeciętna długość skrzydła i odwłoka imago wynosi około 11 mm[3]. Rozwinięta jest tylko pierwsza para skrzydeł. Jak u innych jętek owady dorosłe mają zredukowany aparat gębowy i nie odżywiają się. Samce od samic odróżnia budowa oczu, które są znacznie większe i bardziej czułe u samców – dzięki czemu mogą odnajdywać samice w ciemności.

Nimfy (larwy)

Podobne do form dorosłych ale znacznie większe – sięgają 20 mm długości[3].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Nimfy żyją 1-3 lata na dnie wód odżywiając się głównie glonami, dobrze pływają. Ostatnie stadium nimfy wychodzi ponad wodę i przyczepiwszy się do rośliny przeobraża się w ciemnoskrzydłe subimago, a dopiero później w dojrzałe płciowo osobniki (prometabolia). Imago pojawiają się w dużych ilościach nad brzegami wód w sierpniu i wrześniu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cloeon dipterum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ephemeroptera Galactica (ang.). [dostęp 2012-01-19].
  3. a b c d Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 92. ISBN 83-7073-036-1.
Nimfa (larwa)