Muscle Beach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muscle Beach Venice

Muscle Beach (lub Muscle Beach Venice) – nazwa ekskluzywnej lokalizacji w mieście Santa Monica, będąca miejscem narodzin boomu kultury fizycznej w Stanach Zjednoczonych w XX. wieku (zapoczątkowanego w 1934) głównie dzięki gimnastyce i kulturystyce na południe od Santa Monica Pier[1]. Muscle Beach Venice to współczesna nazwa platformy do podnoszenia ciężarów wybudowanej 18 lat po założeniu oryginalnej Muscle Beach w Venice w Kalifornii - odrębnej dzielnicy miasta Los Angeles.

Muscle Beach Venice otrzymała oficjalne miano w 1987 roku przez władze miasta Los Angeles, a nazwa wyróżniająca „Venice” została dodana do lokalizacji na cześć pierwotnego miejsca jej powstania w Santa Monica[2]. Współczesna Muscle Beach Venice znajduje się dwie przecznice na północ od ulicy Venice Boulevard przy ulicy Ocean Front Walk w Venice w Kalifornii.

Punkt orientacyjny „Muscle Beach” w Santa Monica wywodzi swoją nazwę od rosnącej lokalnej i krajowej reputacji gimnastyków i sportowców siłowych, którzy gromadzili się na tak zwanym „Santa Monica Beach Playground”. Otwarcie w 1940 r. pierwszej ogólnokrajowej sieci siłowni do podnoszenia ciężarów przez słynnego pioniera wśród operatorów sieci siłowni – Vica Tanny’ego, zaledwie dwie przecznice od Muscle Beach w Santa Monica jest powszechnie uważane za kluczowy czynnik przyczyniający się do rosnącej atrakcyjności sportów takich jak kulturystyka i podnoszenie ciężarów. W latach pięćdziesiątych Muscle Beach zyskała światową sławę i pomogła spopularyzować kulturę fizyczną dzięki odbywającym się tam zawodom w akrobatyce i kulturystyce[3] oraz pomogła przyczynić się do amerykańskiego ogólnokrajowego ruchu na rzecz zdrowia i sprawności fizycznej trwającego do XXI wieku[4].

Znak Muscle Beach

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Muscle Beach sięgają lat 30. XX wieku kiedy agencja Works Progress Administration (WPA) zainstalowała tam sprzęt do ćwiczeń fizycznych. Niedługo potem na miejskim sprzęcie rutynowo odbywały się zawody gimnastyczne i akrobatyczne[5]. Platforma na plaży ze sprzętem do podnoszenia ciężarów stanowiła miejsce do ćwiczeń dla tak znanych kulturystów jak Vic Tanny, Jack LaLanne[6] i Joe Gold[7]. Pojawiła się również siłownia Muscle House gdzie ćwiczyli tacy zawodnicy jak: Chet Yorton, Steve Reeves, Vince Edwards, Jack Delinger, George Eiferman czy Dave Draper.

W 1958 doszło do gwałtu na dwóch Afroamerykankach, a sprawcami było czterech ciężarowców - w tym medaliści olimpijscy Isaac Berger i David J. Sheppard - wydarzenie odbiło się szerokim echem nie tylko w Kalifornii ale i w całych Stanach Zjednoczonych - niedługo potem sprzęt do ćwiczeń umieszczony na plaży został zniszczony a miasto odcięło się od promowania Muscle Beach.

W 1989 roku miasto Santa Monica przeprowadziło renowację oryginalnej Muscle Beach, która dziś służy gimnastykom i akrobatom z dużym placem do ćwiczeń gimnastycznych. W międzyczasie Wydział Rekreacji i Parków (ang. Recreation and Parks Department) miasta Los Angeles kontynuował rozbudowę placu do podnoszenia ciężarów i kulturystyki, a także zajmował się wydarzeniami związanymi z oryginalną Muscle Beach w Venice.

Obecnie jest to otwarty park z ogrodzonym terenem, na którym znajduje się sprzęt do podnoszenia ciężarów oraz piaskownica z drążkami gimnastycznymi, linowymi i akrobatycznymi. W sierpniu 2012 nazwy Muscle Beach i Muscle Beach Venice rozszerzono również ze względu na dużą koncentrację przedsiębiorstw związanych z podnoszeniem ciężarów, fitnessem i kulturystyką w okolicy (kluby fitness i siłownie)[8]. Dave Draper, Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Danny Trejo i współzałożyciel gangu Crips - Stanley Tookie Williams byli stałymi bywalcami tej lokacji[9]. Chet Yorton trenował w Muscle Beach Venice we wczesnych latach 60. XX wieku, aby przygotować się do zwycięstwa nad Arnoldem Schwarzeneggerem w konkursie NABBA Mr. Universe[10].

Danny Trejo podczas treningu siłowego na Muscle Beach

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Santa Monica Shows Off a Restored Muscle Beach, latimes.com, [dostęp: 2020-03-11].
  2. A Banished Beach Works Out in Venice, latimes.com, [dostęp: 2020-03-11].
  3. How Muscle Beach Started in Santa Monica — But Ended Up in Venice, kcet.org, [dostęp: 2020-03-11].
  4. Remembering Muscle Beach (strona zarchiwizowana), smmirror.com, [dostęp: 2020-03-11].
  5. Muscle Beach History, musclebeach.net, [dostęp: 2020-03-11].
  6. Muscle Beach (strona zarchiwizowana), santamonica.com, [dostęp: 2020-03-11].
  7. Muscle Beach, smithsonianmag.com, [dostęp: 2020-03-11].
  8. Muscle Beach Venice – jedna z najbardziej znanych siłowni outdoor’owych na świecie, fitness.wp.pl, [dostęp: 2020-03-11].
  9. MUSCLE BEACH, KALIFORNIA, USA, newayfarer.pl, [dostęp: 2020-03-11].
  10. Chet Yorton 2009 Venice Muscle Beach Bodybuilding Hall Of Fame Youtube, intrumentalst.com, [dostęp: 2020-03-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]