Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Archidiecezjalne
w Przemyślu
Państwo

 Polska

Adres

Plac Katedralny 2 i 3
37-700 Przemyśl

Data założenia

1902

Zakres zbiorów

sztuka sakralna, pamiątki związane z Janem Pawłem II

Położenie na mapie Przemyśla
Mapa konturowa Przemyśla, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalnew Przemyślu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalnew Przemyślu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Archidiecezjalnew Przemyślu”
Ziemia49°46′50,8080″N 22°46′03,5400″E/49,780780 22,767650
Strona internetowa

Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślumuzeum sakralne w Przemyślu, zlokalizowane przy placu Katedralnym w zabytkowym gmachu dawnej szkoły katedralnej z lat 1564-72 oraz w sąsiadującej z nim kamienicy.

Najstarsza placówka muzealna województwa podkarpackiego. Prezentuje sztukę sakralną polskiego średniowiecza, m.in. Piękne Madonny z Bączala Dolnego (koniec XV wieku), czy Święcan (1375). Uwagę zwiedzających przykuwa monumentalny krucyfiks z belki tęczowej kościoła w Nowym Mieście. Ponadto w kolekcji znajdują się portrety z epoki baroku, XVII-wieczna tzw. izba szlachecka wyposażona w sprzęty przeniesione z Dworku Stanisława Orzechowskiego, manierystyczne rzeźby, tapiserie z manufaktury papieskiej San Michele i wiele innych dzieł sztuki sakralnej. Można tu także zobaczyć zbiór pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II[1].

W Muzeum wystawiane są też ekspozycje czasowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu zostało założone w 1902 roku uchwałą Synodu Diecezjalnego, z inicjatywy ówczesnego biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, który rozpoczął wtedy swoją posługę kapłańską. Zebrane dzieła sztuki umieszczono w pojezuickim oratorium XVII-wiecznego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Muzeum otwarto i poświęcono w 1908. Po ponad stu latach eksponaty przeniesiono do dwóch kamienic przy katedrze św. Jana Chrzciciela, ze względu na zły stan dotychczasowej siedziby. Rozpoczęto też konserwację niektórych dzieł sztuki. Muzeum w nowym miejscu otwarto w 2008 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ks. Marek Wojnarowski, Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara, w: Przemyskie muzea, Miasto Przemyśl, Wydział Kultury, Promocji i Turystyki, wydawnictwo promocyjne.