Muzeum Chata Kaszubska w Brusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Chata Kaszubska w Brusach
Państwo  Polska
Miejscowość Brusy-Jaglie
Data założenia 2005
Zakres zbiorów etnografia, historia
Wielkość zbiorów ok. 400
Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Chata Kaszubska w Brusach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Chata Kaszubska w Brusach”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Chata Kaszubska w Brusach”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Chata Kaszubska w Brusach”
Ziemia53°52′44,02″N 17°41′39,94″E/53,878894 17,694428

Muzeum Chata Kaszubska w Brusachmuzeum z siedzibą w Brusach-Jagliach (powiat chojnicki). Placówka jest gminną jednostka organizacyjną, działającą w ramach tutejszego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego.

Idea powołania w Brusach placówki muzealnej sięga 1980 roku, a jej autorami byli działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Realizacja pomysłu odbywała się dwuetapowo: w latach 1993-1997 m.in. pozyskano teren pod budowę i wykonano projekt budynku w stylu kaszubskim, autorstwa inż. Jana Sabiniarza z Chojnic. Do realizacji obiektu nie doszło jednak z powodów finansowych. Prace budowlane zostały wykonane dopiero w latach 2002-2004, natomiast samo muzeum otwarto w 2005 roku

W ramach muzealnej ekspozycji prezentowana są pamiątki, związane z historią oraz kulturą materialną Ziemi Zaborskiej. W zbiorach znajdują się m.in. dawne przedmioty codziennego użytku, zabytki techniki użytkowej. Oprócz ekspozycji stałej, w Chacie organizowane są wystawy czasowe.
W przylegającym do muzeum ogrodzie znajdują się rzeźby i ule, autorstwa artysty ludowego, Józefa Chełmowskiego.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do soboty, natomiast w niedziele i święta - po uprzednim uzgodnieniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]