Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zduńska Wola

Adres

ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7

Data założenia

1980

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Wielkość zbiorów

ok. 10.000

Dyrektor

Tomasz Polkowski

Położenie na mapie Zduńskiej Woli
Mapa konturowa Zduńskiej Woli, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola”
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa konturowa powiatu zduńskowolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola”
Ziemia51°35′59,881″N 18°56′02,526″E/51,599967 18,934035
Strona internetowa

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wolamuzeum z siedzibą w Zduńskiej Woli. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest willa wybudowana przez miejskiego geodetę J. Krasowskiego w latach 30 XX w. i zakupiona przez ks. Masłowskiego dla swoich rodzonych sióstr.

Muzeum powstało z dniem 1 kwietnia 1980 r. staraniem członków Komisji Izby Tkackiej Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (przewodniczący Jerzy Kozłowski). Dla powstającej placówki przydzielono lokal przy ul. PKWN 3 (obecnie Złotnickiego) i 1/2 etatu dla organizatora Bronisławy Chadrysiak. Już 30 maja 1980 r. odbyła się pierwsza wystawa zgromadzonych eksponatów. Od 1 maja 1982 r. organizacją muzeum zajmował się Jan Kwiatkowski, zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. W latach 1986 – 1993 muzeum działało jako filia Muzeum Okręgowego w Sieradzu. W 1988 r. siedziba muzeum została przeniesiona do budynku przy ul. PKWN 7. 22 czerwca 1993 r. na XXXI Sesji Rady Miejskiej Zduńskiej Woli powołano z dniem 1 stycznia 1994 r. muzeum jako samodzielną placówkę miejską. Decyzją Rady Miasta Zduńska Wola na przełomie lutego i marca 2015 r. do placówki został przyłączony Skansen Lokomotyw w Karsznicach jako Filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola[1]. W swych zbiorach gromadzi eksponaty, związane z historią i rozwojem Zduńskiej Woli jako ośrodka miejskiego oraz przemysłowego. Zbiory prezentowane są w ramach następujących ekspozycji stałych:

  • Sala Tradycji Tkackich
  • Sala Apteczna
  • Sala Tradycji Przemysłowych
  • Sala Wystawiennicza Życie Społeczno – Kulturalne
  • Sala Wystawiennicza Salonik Mieszczański

Oprócz działalności wystawienniczej placówka organizuje lekcje muzealne, warsztaty, konkursy oraz prowadzi bibliotekę.

Projekty animacyjne, wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Wybrane projekty prowadzone przez muzeum:

  1. „Tropami Naszej Kultury”- efektem było powstanie reportażu, prac literackich, muralu oraz wystawy fotograficznej związanej z historią miasta. Uczestnikami I edycji była lokalna młodzież[2];
  2. Festiwal III Kultur (Freak) – koncerty i wystawy prezentujące współczesną sztukę niemiecką, polską i żydowską[3];
  3. Genius Loci artyści hip-hopowi stworzyli płytę z utworami inspirowanymi historią miasta[4];
  4. Miasto Dwóch Herbów gra planszowa stworzona przez muzealnych wolontariuszy. Polega na przejściu 4 epok od założenia miasta, aż do współczesności i zbieraniu Punktów Rozwoju, które otrzymuje się za dobre inwestycje[5].
  5. Kolory Miasta oznaczanie współczesnych budynków tabliczkami prezentującymi miejsca, w których pracowali przedwojenni cukiernicy, fryzjerzy, tkacze, itd.[6]
  6. Historia Jednego Eksponatu – najciekawsze historie eksponatów prezentowane na plakatach w przestrzeni miasta[7];
  7. Miejsce, w którym mieszkam – spotkania z mieszkańcami Zduńskiej Woli w miejscach ich zamieszkania. Muzealnicy prezentują historię budynku i zbierają wspomnienia od mieszkańców[8] Efektem projektu był powstały w 2017 r. film o historii miasta "Miejsce, w którym mieszkam". Narratorami oraz aktorami zostali mieszkańcy Zduńskiej Woli. https://www.youtube.com/watch?v=uIA0JjP1A-8
  8. Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków, wstęp jest płatny. W latach 1994-2015 w budynku placówki miało swoją siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Kwiatkowski, Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli (w organizacji), [w:] Sieradzki Rocznik Muzealny, t. 1, Warszawa-Łódź 1985, s. 151.
  • Tadeusz Kościan, Kalendarium Zduńskiej Woli, Zduńska Wola 1995, s. 55.
  • Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli 1983.
  • Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. www.muzeum.zdunskawola.pl. [dostęp 2015-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)]. (pol.).
  • Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. www.museo.pl. [dostęp 2015-03-03]. (pol.).