Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 10:07, 22 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Kamienica Łyszkiewicza, siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Freta 16

Data założenia

1967

Zakres zbiorów

pamiątki należące do uczonej, szkło i sprzęt laboratoryjny, zdjęcia

Kustosz

Małgorzata Ewa Rosen

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego”
Ziemia52°15′05″N 21°00′31″E/52,251389 21,008611
Strona internetowa

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego – muzeum znajdujące się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w zrekonstruowanej XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem).

Opis

Muzeum ma charakter ściśle biograficzny, tzn. jest poświęcone głównie życiu i rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie i w mniejszym stopniu jej dokonaniom naukowym. Muzeum prezentujące dokonania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w Paryżu, w dawnych laboratoriach Instytutu Radowego.

Maria Skłodowska przebywała w domu przy ul. Freta niecały rok, gdyż w 1868 r. przeniosła się razem z rodzicami do domu przy ulicy Nowolipki. Dawny dom przy Nowolipkach, gdzie Maria Skłodowska spędziła większość swojego dzieciństwa, nie został jednak po II wojnie światowej zrekonstruowany.

Muzeum zostało utworzone przez PTChem w 1967 roku, za zgodą i z pomocą polskiej i francuskiej części rodziny Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa prezentuje głównie rzeczy osobiste Marii, jej ojca Władysława Skłodowskiego i męża Piotra Curie, eksponowane w gablotach i zaaranżowane na fragmenty dawnych wnętrz. Oprócz tego prezentowana jest część zbioru fotografii, znaczków, medali, dokumentów, których znacznie więcej można zobaczyć w archiwum Muzeum. Ponadto w muzeum można zobaczyć repliki aparatury chemicznej, kolekcję minerałów gromadzonych niegdyś przez ojca Marii Skłodowskiej-Curie, ze skłodowskitem na czele.

Galeria

Linki zewnętrzne