NRZI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przesyłany ciąg bitów i odpowiadający mu przebieg sygnału.

NRZI (ang. Non Return to Zero Inverted) - metoda przekształcania binarnego sygnału na sygnał fizyczny w celu transmisji przez kanał komunikacyjny. W dwupoziomowym sygnale NRZI przełączenie poziomu sygnału następuje synchroniczne zgodnie z sygnałem zegarowym jeśli transmitowany bit ma wartość 1, natomiast jeśli transmitowany bit ma wartość 0, to wartość sygnału fizycznego nie ulega zmianie.

Stosowane są również warianty (np. w USB), w których bit o wartości 0 zmienia poziom sygnału wyjściowego, natomiast dla 1 pozostaje on niezmieniony.

Wadą metody są trudności w transmisji długich ciągów zer (lub jedynek jeśli przełączanie występuje dla zer). W takich sytuacjach odtworzenie sygnału przez odbiornik jest obarczone możliwością błędu ze względu na możliwość rozsynchronizowania. Aby temu zapobiec, kodowanie NRZI jest stosowane łącznie z innym kodowaniem, zapewniającym, że w strumieniu danych liczba kolejnych bitów niezmieniająca stanu wyjścia nie przekracza pewnej wartości maksymalnej, np. RLL, 4B5B, 8B10B.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]